Zpět
článek

Z NHL na MS 2015? Výměny zamíchaly Růžičkovými plány

Trenéra národního mužstva Vladimíra Růžičku čeká v posledních týdnech před mistrovstvím světa 2015 velký kus práce. Většina evropského výběru již trénuje pod hlavním koučem ve Velkých Popovicích, Vladimír Růžička však stále hledí za oceán. 11. dubna končí v NHL základní část, která odhalí seznam možných jmen, které se během prvních čtrnácti dnů v květnu v Praze představí.

Kdo přichází v úvahu?

V letošním ročníku kanadsko-americké NHL odehrálo alespoň jedno utkání dohromady 34 českých hokejistů, kteří se svými výkony snaží zaujmout oko zkušeného kouče reprezentace Vladimíra Růžičky. Zřejmě nejvíce je pod dozorem Jakub Voráček, který předvádí v nejlepší soutěži světa famózní výkony a již několik měsíců se potácí v elitní pětici produktivity. Vynikající sezóna potkala taktéž Radima Vrbatu či Jiřího Hudlera, oba však mají se svými výběry nakročeno do bojů o Stanley Cup, čímž se jejich účast na MS v hokeji 2015 stává pouhou fikcí.

Na druhou stranu, řada českých hráčů sice bojuje o účast v play-off, s blížícím se koncem základní části se však jejich jména skloňují stále častěji. Jedná se například o Tomáše Hertla, který se San Jose již jen těžko stáhne dvoucifernou bodovou ztrátu, stejný případ nastal u Martina Erata, Aleše Hemského či Jaromíra Jágra. Medvědi z Bostonu se o poslední příčku ve vyřazovacích bojích ještě poperou, v případě neúspěchu je letenka do hlavního města České republiky připravena také pro Davida Krejčího či Davida Pastrňáka.

Výměna Židlického a Neuvirtha snížila šanci na účast na MS

Seznam jmen dostal řadu trhlin na konci přestupového období, kdy se nového týmu dočkala hned osmička českých hráčů. Největším šokem byl pochopitelně trejd Jaromíra Jágra z New Jersey do Floridy, daleko více vrásek ale Růžičkovi udělala výměna Marka Židlického, Zbyňka Michálka či Michala Neuvirtha.

V přípravě na Mistrovství světa 2015 se Vladimír Růžička potýká s potížemi na postu obránců. Jako jeden z klíčových beků s velkou řadou zkušeností měl na turnaj odcestovat ofenzivní bek Marek Židlický, jenž všechny plány potrhala organizace New Jersey, která ho vyměnila do Detroitu. Rudá křídla mají do play-off nakročeno, stejně jako St. Louis Blues, kam byl z Arizony vyměněn Zbyněk Michálek. Černého Petra si vzhledem k mistrovství vytáhl i Michal Neuvirth, jenž zbytek sezóny dochytá za New York Islanders. Jeho účast v Praze taktéž nevypadá příliš reálně. Post brankáře může z NHL obsadit ještě Ondřej Pavelec, jeho Winnipeg se však stále drží na přesné hranici postupu.

Eliáš bude doma, Hejda chystá comeback

Trenér Růžička již v médiích poodhalil své plány na skládání týmu, nehodlá stavět mužstvo pouze na hráčích ze zámoří. I z toho důvodu oznámil, že pro světový šampionát nepočítá s Patrikem Eliášem či Andrejem Nestrašilem. Naopak s největší pravděpodobností se do kádru vrátí Jan Hejda, který se již neohlíží na spory s trenérem Aloisem Hadamczikem a pod Růžičkou je znovu připraven reprezentovat.

Kdo se nakonec na Mistrovství světa 2015 v Praze objeví bude jasno až před samotným šampionátem, čeští trenéři si zajisté nechají volná místa pro hráče, kteří vypadnou v 1. kole Stanleyova poháru.