Zpět
článek

V generálce na MS Češi prohráli

Po sobotním debaklu od Rusů se české národní mužstvo střetlo s týmem Finska. Růžičkův výběr dlouho držel s letošním celkovým vítězem Euro Hockey Tour krok, utkání musely rozhodnout až samostatné nájezdy, v nichž se dařilo lépe hráčům Suomi. Čeští hokejisté prohráli 1:2 po nájezdech a večer se na tiskové konferenci dozví, kdo pojede na mistrovství světa a kdo se s reprezentací musí rozloučit.

Do posledního přípravného zápasu před MS nastoupili Češi se Salákem v bráně. Oproti původním předpokladům se do hry zapojil také Jaromír Jágr, který v duelu s Ruskem utrpěl zhmožděninu stehenního svalu. Dvaačtyřicetiletý útočník ale nakonec nedohrál až do konce – ještě před koncem druhé třetiny z utkání odstoupil.

Národní tým se z předchozího utkání viditelně poučil a od úvodních minut se proti Finům soustředil na poctivé bránění středního pásma a vlastní modré čáry. První větší šanci zápasu si připsala česká reprezentace v přesilové hře, Krejčíkovu střelu vyrazil brankář Rinne pouze před sebe, Radil ani Kousal však nebyli při dorážkách úspěšní. Finové svou první velkou příležitost proměnili v gól, když se v čase 7:00 Michael Keränen protáhl kolem Jordána a prudkou střelou překonal Saláka – 0:1. Ani jedno z mužstev si pak delší dobu nedokázalo vytvořit vážnější gólovou šanci, až ve čtrnácté minutě Salák perfektním zákrokem vyřešil přečíslení Komarova s Keränenem na jediného českého obránce. Růžičkovi svěřenci se před Rinneho dostávali jen stěží, ojedinělou příležitost měl v závěru třetiny Kašpar, při svém samostatném úniku ale finského brankáře nepřekonal, naopak fauloval.

Ani druhá část nenabídla příliš nebezpečných situací před brankami. V úvodu prostředního dějství měla obě mužstva k dispozici početní výhodu, k výraznější šanci se ale nedostala. Ve 26. minutě si hráči Suomi vytvořili tlak, Salák zakročil proti pokusu Terävëinena, následně měl štěstí při střele Hietänena, která mířila pouze do tyče. Češi těžko hledali cestu před Rinneho, Finové poctivě bránili, ovšem neodpustili si občasné chyby. V čase 34:18 chybovali modrobílí při střídání, do přečíslení se dostali Klepiš s Růžičkou a druhý jmenovaný se trefil přesně mezi Rinneho betony – 1:1. Vyrovnávací gól národní mužstvo povzbudil k aktivnějšímu výkonu.

V úvodu třetí třetiny mohl otočit vývoj zápasu Hudler po přihrávce Rolinka, puk ale v dobré pozici napálil pouze do finského obránce. Nadějnou šanci si v následující přesilovce vypracoval Mojžíš, jeho střelu od modré však Rinne bez větších problémů pokryl. Ve zbytku hrací doby se obě mužstva potýkala s problémy při přechodu do útočného pásma, prim hráli především obránci, kteří zastavovali jakékoliv ofenzivní pokusy.

Protože bylo skóre po třech dějstvích vyrovnané, následovalo prodloužení. V něm mohli rozhodnout Češi, Kašpar se však neprosadil a Rolinkovu střelu s potížemi zlikvidoval Rinne. Salák následně vychytal Jormakkův samostatný únik a utkání tak dospělo až k samostatným nájezdům. Klepiš ani Růžička puk za Rinneho záda nedostali, naopak Finové byli při svých pokusech stoprocentní – bod navíc zajistil týmu Suomi Jarkko Imonen – 1:2.

Večer od 20:15 je na programu tisková konference, v níž Vladimír Růžička oficiálně oznámí konečnou nominaci pro mistrovství světa, které startuje již v pátek.