Zpět
článek

Uvidíme v národním dresu na MS nějaké mladé pušky?

V dresu českého národního týmu vidíme na právě probíhajících olympijských hrách mnoho starých známých tváří. Věkový průměr mančaftu se drží jen dvě desetiny pod třicítkou – takoví Američané mají například ve svém reprezentačním týmu jen jediného hokejistu staršího třiceti let, brankáře Ryana Millera!

Hráči jako Jágr, Nedvěd, Kaberle, Eliáš nebo Židlický se mohou zeptat stejně jako Jaromír Nohavica v jedné písni – kdo na moje místo? Mohli bychom na nějaké reprezentační akci – třeba na mistrovství světa v Bělorusku – poskládat alespoň jednu řadu z mladých, perspektivních hráčů? Aniž bychom využili Hertla, Paláta, Gudase, Šustra nebo Jaškina, tedy hodně probírané české naděje v NHL, které by ovšem neměly chybět v playoff?

Několik zajímavých mladíků český tým k dispozici přece jen má. Není jich mnoho, ale jsou to hráči, o kterých bychom mohli v budoucnu hodně slyšet. Pojďme si je představit.

Brankář – Marek Mazanec (*1991, Nashville Predators)

Proč ne? Mazanec má šanci dostat se na šampionát do Běloruska, protože většinu času v sezóně chytá na farmě v Milwaukee a i kdyby se dostal zpět do hlavního týmu v Nashville, což si jistě zaslouží, Predators mají malé naděje na postup do playoff.

Mazanec odchytal v NHL v této sezóně několik vynikajících zápasů a byl vyhlášen nováčkem měsíce listopadu. Určitě nemusí nijak litovat toho, že byl přeřazen do farmářského celku – ve dvaadvaceti letech má času dost a půjde-li všechno dobře, může z něj vyrůst výjimečný gólman. Fanoušci hokejové Plzně by jistě za pár let rádi s hrdostí říkali, že v sezóně 2012/2013 v plzeňském dresu působili dva z nejlepších brankářů planety – Mazanec a Tuukka Rask.

Obránci – Štěpán Jeník (*1993, Pelicans Lahti) a Vladimír Eminger (*1992, Kärpät Oulu)

O těchto hráčích zatím ví jen ti největší hokejoví znalci. Na Wikipedii dokonce ani nemají český profil. Jsou to ale velice perspektivní beci, kteří o sobě můžou brzy dávat hodně vědět nejen ve finské lize, kde oba působí, ale třeba taky v národním týmu. Eminger už je hotový hráč, je stabilním členem kádru Kärpät Oulu, který v současné době vévodí finské lize. Štěpán Jeník se ještě do základu sedmého týmu tabulky Pelicans nepropracoval, ale jeho čas určitě přijde.

Útočníci – Jakub Vrána (*1996, Linköping HC), Pavel Zacha (*1997, HC Bílí tygři Liberec) a Tomáš Nosek (*1992, HC ČSOB Pojišťovna Pardubice)

Od těchto mladíků si můžeme hodně slibovat. Přece jenom jsou to právě šikovní útočníci, kteří poslední dobou českému národnímu týmu chybí – takoví, kteří jsou skvělí v práci s pukem, mají tah na branku a umí zakončovat. Přesně takový je Jakub Vrána, který sice teprve tento rok dosahuje plnoletosti, už teď ale sbírá cenné zkušenosti v kvalitní švédské lize. O Pavlovi Zachovi toho bylo napsáno už hodně. Přes svůj mladý věk už dávno dorostl do ideální hokejové postavy – 190 cm výšky a 90 kg váhy. Hraje stabilně v dresu hokejového Liberce, kde se potkává s Petrem Nedvědem, který je skoro o šestadvacet let starší – to se v hokeji jen tak nevidí. Posledním do party je Tomáš Nosek, jehož jméno figuruje v první desítce kanadského bodování naší extraligy. Tahoun hokejových Pardubic už se narozdíl od Vrány a Zachy do prvního reprezentačního týmu podíval. Stane se jeho pevnou součástí?