Zpět
článek

USA-Česko 3:4

Česká reprezentace nastoupila k nejdůležitějšímu utkání turnaje v pozměněné sestavě. Proti Američanům měla co napravovat, v únoru na olympijských hrách totiž tým USA zvítězil ve čtvrtfinále nad Čechy 5:2.

První větší šance úvodní třetiny si připsali Američané, Salák pokryl střely Gaudreaua i Hayese. Tým USA byl od začátku zápasu aktivnější, navíc dobře napadal českou rozehrávku, takže první nebezpečný pokus si národní mužstvo připsalo až v sedmé minutě, když musel proti Jágrovi zakročit Thomas. Krátce nato se česká reprezentace musela bránit v oslabení, Američané mají vůbec nejlepší přesilové hry na turnaji, což také dokázali v čase 6:54, kdy střelu Muellera tečoval za Saláka Brock Nelson – 1:0. Vzápětí mohl odpovědět Červenka, jeho bekhend se neujal, Češi však začali soupeře agresivněji napadat, tlačili se do brankoviště a to vedlo v čase 9:25 k vyrovnání z hole Tomáše Rolinka – 1:1. Také česká reprezentace si pak zahrála přesilovku, vypracovala si několik šancí, následně ale málem sama inkasovala, když dva na nikoho ujížděli Nelson a Johnson, situaci však vyřešili špatně a ani nevystřelili. Američané si vytvořili tlak, ve svém útočném pásmu byli velmi nebezpeční, Saláka ovšem nepřekonali Hayes, Smith ani Jones.

Druhé dějství začali aktivněji Češi, blízko gólu byla čtvrtá formace, která znovu napadala na hranici amerického brankoviště, puk za Thomase ale neprocpal Rolinek ani Kovář. V útočném pásmu bylo národní mužstvo nebezpečné, zlepšila se jeho hra i v obranném pásmu. Ve 27. minutě se likvidačního zákroku na Vladimíra Sobotku dopustil kapitán Američanů Abelkader, načež byl vyloučen na pět minut plus do konce utkání za zákrok do oblasti hlavy a krku. Otřesený český útočník odešel do kabin a národní mužstvo začalo dlouhou přesilovku, jak nejlépe mohlo, v čase 26:51 uplatnil důraz na brankovišti Tomáš Hertl a dopravil kotouč do brány – 1:2. O 28 sekund později se Češi radovali znovu, rozhodčí se dlouho radili s kolegou u videa, zda puk přešel celým objemem brankovou čáru a nebyl kopnut, nakonec gól neuznali. Další velkou příležitost měl pak Hertl, Američany ale zachránil Thomas, v čase 28:06 se u Thomasovy brány rychle zorientoval Roman Červenka a zvýšil – 1:3. Po vyloučení Novotného se hrálo ve čtyřech a nebezpečnější byl tým USA, který mohl snížit, Salákovi však pomohla tyč. Hra v pěti netrvala dlouho, Češi měli k dispozici další přesilovku a ta nezůstala nevyužita. V čase 36:19 využil clony před Thomasem Ondřej Němec a střelou od modré propálil vše – 1:4. Odpovědět poté mohl Hayes, Salák byl ale pozorný.

Třetí třetinu začala česká reprezentace v oslabení, obrovské příležitosti si v početní převaze vypracoval Gaudreau, Salák však fantasticky zasáhl. Šance si pak vytvářela obě mužstva, Američané se snažili s výsledkem něco udělat, Češi se naopak soustředili na obranu a na to, aby neudělali chybu. Ve 48. minutě byli společně vyloučeni Zaťovič a Gaudrau a hra ve čtyřech opět více vyhovovala hráčům USA, národní tým se však mohl spolehnout na pozorného Saláka, který chytil střely Wingelse i Nelsona. Již v plném počtu si Američané vytvořili závar před Salákovou bránou, z následného protiútoku mohl skórovat Červenka, který jel sám na Thomase, překonat ho ale nedokázal. Češi se pak znovu museli bránit po faulu Hertla, Salák ovšem neskutečně zastavil pokus Donovena i dorážejícího Hayese a měl hlavní zásluhu na ubráněném oslabení. Český tým se v posledních minutách do útoku příliš nehrnul, Američané se pokoušeli o zdramatizování zápasu, k čemuž jim pomohla také přesilovka, v níž zámořské mužstvo odvolalo brankáře. V šesti proti čtyřem se tým USA prosadil, v čase 58:50 snížil Tyler Johnson 2:4. Americký tlak pokračoval a v čase 59:03 Tyler Johnos přidal kontaktní gól 3:4. Češi nakonec těsný náskok i díky jistému Salákovi ubránili.

Češi po dvou letech postupují do semifinále, kde se v sobotu utkají s vítězem duelu Kanada - Finsko.