Zpět
článek

USA bez čtvrtfinále a Kazachstánci do nižší divize s Běloruskem?

Favoriti z „Velké šestky“ si zatím jdou jistě za postupem, vždyť čtyři z nich mají čtvrtfinále již jisté. Přesto ještě hlavně Američané budou muset zvládnout aspoň jeden ze dvou zbývajících duelů. Několik hladových vlků z každé skupiny se tak bude muset poprat o zřejmě poslední postupové místo. O něco jasněji je však v případě sestupu, příští rok si elitní divizi mistrovství světa nezahraje Kazachstán. Ve skupině B se ale o udržení ještě svede tuhý boj. Kdo tedy má stále šanci na postup mezi nejlepší osmičku turnaje a kdo si musí dát pozor na to, aby se v elitní skupině vůbec udržel?

Skupina A

Švýcarsko – 4. místo, 5 zápasů, 7 bodů, postup 25 %

Ve skupině A jsou karty pro první tři pozice rozdány docela jasně – měly by je obsadit týmy České republiky, Ruska a Švédska. Pro ostatní celky, které ještě mají šanci na proniknutí do čtvrtfinále, tak zbývá už jen jedno postupové místo. To zatím sice patří Švýcarsku, avšak nemusí tomu tak být na dlouho. Tým ze země helvétského kříže má totiž před svými třemi pronásledovateli jednobodový, respektive dvoubodový náskok, přičemž na něj čekají dvě těžké střetnutí – se Švédskem a Českou republikou. Švýcaři tak budou muset ze sebe dostat opravdu všechno, pokud si na MS budou chtít zahrát více než sedm utkání.

Dánsko – 5. místo, 5 zápasů, 6 bodů, postup 35 %

Největším favoritem na zisk čtvrté pozice po odehrání všech duelů základních skupin se jeví Dánsko. Sice na Švýcarsko ztrácí jeden bod, má s ním horší vzájemný zápas (2:3 po prodl.), a navíc bude hrát další utkání s Ruskem, ale na samém závěru skupiny vyzve Kazachstán. A to je soupeř, přes kterého by se Dáni mohli a možná i měli probít do vyřazovací fáze. Kazaši totiž v sobotu podlehli Lotyšsku, čímž se definitivně odpravili z elitní skupiny. Na rozdíl od Dánska tak už nemají o co hrát.

Lotyšsko – 6. místo, 6 zápasů, 6 bodů, postup 20 %

V utkání proti Kazachstánu to s Lotyšskem nevypadalo dobře, když se svým soupeřem prohrávalo 0:1. Lotyši tak najednou byli na sestupové pozici, z níž by se poté již jen těžko dostávali. V dramatickém souboji ale nakonec zvítězili 2:1, díky čemuž si nejen zajistil vstupenku na příští mistrovství světa ve Francii a Německu, ale také se udrželi v boji o play-off. Jejich šance sice nejsou nijak výrazné, neboť před sebou mají dva soupeře, se kterými mají navíc horší vzájemné zápasy. I přesto to může být právě Lotyšsko, kdo se podívá do čtvrtfinále.

Norsko – 7. místo, 5 zápasů, 5 bodů, postup 20 %

I ze sedmého místa skupiny se dá postoupit do play-off, to by nyní chtěli dokázat Norové. Ze všech zbývajících týmů mají nejhorší pozici, ale určitě není úplně beznadějná. V dalším střetnutí s Ruskem to na body pravděpodobně nevypadá, v posledním utkání skupiny s Lotyšskem by si Norsko možná postup přece jen mohlo vybojovat. Stejně tak ale i Lotyši. Pro norský celek je ale také jistě důležité, že již nemůže spadnout.

 

Skupina B

USA – 3. místo, 5 zápasů, 9 bodů, postup 90 %

Ve skupině B je situace přece jen zamotanější. Favorité sice zatím trůní na prvních třech postupových místech, ale do čtvrtfinále by se nemuseli dostat všichni. Zatímco Kanada a Finsko mistrovstvím světa prochází bez ztráty bodu, takže si to za několik dní spolu rozdají o první místo skupiny, USA si dosud připsaly ke třem výhrám i dvě porážky. Ty jim však uštědřili výše zmínění suveréni skupiny, takže Američané nejenže mají vše stále ve svých rukách, ale také se střetnou s papírově slabšími týmy. A i když jde o celky Slovenska a Německa, které jsou USA v patách, stejně by si s nimi americké mužstvo mělo poradit.

Německo – 4. místo, 5 zápasů, 7 bodů, postup 80 %  

Jeden z hostitelů příštího mistrovství světa má dobře našlápnuto k postupu do čtvrtfinále. Před dotírajícím Slovenskem má jednobodový náskok, k tomu navíc lepší vzájemné utkání. To má sice naopak horší s šestou Francií, která je o dva body zpět, avšak Němci mají výhodnější los. Ze tří favoritů ho již čeká jen USA, na závěr se poté střetne s Maďarskem. To sice v sobotním duelu zazářilo, když přehrálo Bělorusko, ale i tak je to protivník, kterého by německý výběr měl zvládnout.

Slovensko – 5. místo, 5 zápasů, 6 bodů, postup 20 %

Po dvou úvodních výhrách na mistrovství světa přišel pro slovenské mužstvo pád, když nedokázalo udržet vedení s Německem i Běloruskem. Navíc to vypadá, že to mezi Slováky pěkně vře. Během duelu s Běloruskem se pohádala jejich elitní formace, což se nejeví jako ideální týmová soudržnost. V posledním utkání s Kanadou vyfasovali debakl 0:5, který na náladě také nepřidá. Slováci mají sice stále vše ve svých rukách, ale jejich forma a týmové rozbroje budou proti Finsku a USA velkým minusem.

Francie – 6. místo, 5 zápasů, 5 bodů, postup 10 %

Mužstvo Francie spolu s Německem bude hostit příští ročník MS, takže i když stále může skončit poslední, sestup z elitní skupiny mu nehrozí. Sice stále může vyhlížet čtvrtfinále, ale jeho postupové šance jsou hodně nízké. I když se to může zdát přehnané, Francouzi se ještě utkají se suverénní Kanadou a Běloruskem. Sice i jeden tříbodový triumf by je mohl posunout dále do vyřazovacích bodů, ale museli by spoléhat na souhru několika náhod. Mimo jiné by Němci nesměli s Maďarskem uhrát ani bod.

Bělorusko – 7. místo, 6 zápasů, 3 body, sestup 50 %

Po vítězství nad Slovenskem to vypadalo, že se Bělorusové poperou s Německem o postup do čtvrtfinále. Místo toho však budou v posledním kole trnout, aby se vůbec udrželi v elitní skupině. Po prohře s Němci totiž Bělorusko padlo i s Maďarskem, což se nakonec může ukázat jako klíčový faktor. Bělorusko totiž nemá udržení se ve svých rukách, takže v posledním utkání s Francií mu nemusí stačit ani tříbodová výhra. Přesto je ale stále vše otevřené. Bělorusové potřebují získat o bod více než Maďaři, což nemusí být nereálné.

Maďarsko – 8. místo, 6 zápasů, 3 body, sestup 50 %

Dříve otloukánek skupiny díky svému triumfu nad Běloruskem výrazně zvýšil své šance na udržení se v elitní divizi MS. Maďaři dostávali výprask od jednoho soupeře za druhým, vypadá to však, že zabrali v pravou chvíli. Jejich sobotní vítězství 5:2 nad Bělorusy je neuvěřitelně cenným, nyní jim „pouze“ stačí, aby v pondělí v normální hrací době porazili Němce. Pokud by se tak nestalo, museli by v úterý fandit Francii, aby nedovolila Bělorusku více bodů, než kolik oni uhráli s Německem.

 

Tomáš Schmiedt