Zpět
článek

Ukončí MS 2016 čtyřleté čekání Česka na medaili?

Poslední medaili z mistrovství světa v ledním hokeji si Češi naposledy přivezli před čtyřmi roky, když na MS konaném ve Finsku a Švédsku vybojovali bronz. Tentýž cenný kov získala Česká republika i o rok dříve na světovém šampionátu pořádaném na Slovensku. Při obou úspěších stál na lavičce české reprezentace kouč Alois Hadamczik.

MS 2011 – Obhájci skončili bronzoví

Základní skupinou prošli čeští hokejisté úspěšně, když si připsali výhru nad Dánskem, Lotyšskem i Finskem. V další fázi se v šestičlenné tabulce opět nejlépe umístila Česká republika, nezaváhala ani proti Rusku, Slovensku a Německu. Ve vyřazovacích bojích porazil český výběr Ameriku, hlavní podíl na výhře 4:0 měl Jaromír Jágr a jeho první hattrick v národním týmu. Spanilá jízda ale skončila v semifinále, kdy Česko nestačilo na zástupce Tre Kronor. Dva góly Patrika Eliáše nebyly nakonec nic platné proti pětigólovému přídělu seveřanů. České hokejisty tak čekal boj o třetí místo s Ruskem. Sborná sice držela vedení po první periodě, vítězně ze zápasu vyšli ale Češi, kteří i díky hattricku Romana Červenky výsledek otočili a vyhráli 7:4.

MS 2012 – Doposud poslední medaile

Národní tým se tentokrát neprodral základní skupinou dobře jako předešlý rok. Kvůli prohře 1:4 s domácím Švédskem a 0:2 s Rusy postupovali čeští hokejisté ze třetí pozice. V play off pavouku se hned ve čtvrtfinále pomstili Češi Švédům, které tentokrát dokázali porazit a postoupit dál. Avšak v souboji s našimi sousedy o postup do finále bylo úspěšnější Slovensko, které zvítězilo 3:1. Družina vedená Aloisem Hadamczikem tak znovu bojovala o třetí místo, tentokrát proti Finům. Hokejisté Suomi tahali po celé utkání za kratší konec provazu, což se jim nakonec také stalo osudným. Češi si z MS 2012 přivezli bronzové medaile.

MS 2013 – Konečná ve čtvrtfinále

Průchod základní částí nebyl zdaleka tak hladký jako předešlé roky. Do posledního utkání se Česká republika strachovala vůbec o umístění v první čtveřici znamenající postup do play off. Nakonec se Češi z postupu radovali, když Norsko porazili 7:0 a s dvoubodovým náskokem právě nad tímto severským celkem udrželi čtvrtou příčku. Vyřazovací část začala o dva dny později a pro Česko také skončila. Ve čtvrtfinále narazil národní výběr na Švýcarsko, které suverénně vyhrálo skupinu. Svoji výhru 5:2 potvrdili Švýcaři i nyní, dvoubrankové vedení vytvořené během poloviny zápasu nedokázala Česká republika smazat a na turnaji skončila.

MS 2014 – Druhý rok bez medaile

V běloruském Minsku se Česká hokejová reprezentace dostala zpět do přímého boje o medaili. Opět byl postup do čtvrtfinále lehce ohrožen, ale výhrou nad Francií v prodloužení bylo vše jasné. První zápas vyřazovací části přinesl dramatický souboj s USA. Američané se dostali jako první do vedení, o to je však brzy připravil Tomáš Rolinek a do konce prostřední části se Česká republika dostala do tříbrankového vedení. Byť soupeř usiloval o vyrovnání, nakonec skóre 4:3 přiurčilo postup Česku. Jenže v semifinále přišla prohra bez jediného vstřeleného gólu proti Finsku, stejným poměrem 0:3 padl národní tým i v boji o bronz proti Švédsku.

MS 2015 – Domácí šampionát senzaci nepřinesl

Pět let po posledním zlatu z MS pořádala hokejový svátek Česká republika. Oproti poslednímu mistrovství, které se konalo na území Česka, se domácí celek umístil o jednu pozici lépe. Národní tým se dvěma prohrami postoupil do čtvrtfinále ze třetího místa a vyzval Finsko. Suomi dokázalo v úvodu druhé části otočit vývoj a dostat se do vedení, český výběr ale nakonec vybojoval postup, který trefou do prázdné brány potvrdil Sobotka. Jenže v semifinále čekala rozjetá Kanada, která na celém turnaji neprohrála jediný zápas, čímž si nakonec vysloužila zlato. Domácí hokejisty vyřadili hráči javorového listu 2:0. Ani jednou skórovat nedokázala Česká republika v následujícím boji o bronz a s mladými Američany prohrála 0:3. Jinak úspěšný domácí šampionát tak svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky nezakončili medailovou tečkou.