Zpět
článek

Švédsko - Česko 4:3 po samostatných nájezdech

V náročné bitvě proti obhájcům titulu se česká reprezentace nemohla spolehnout na Romana Poláka, který se zranil v pátečním utkání se Slovenskem a turnaj pro něj skončil. Do brány národního mužstva se opět postavil Alexandr Salák, jinak ale Vladimír Růžička provedl výrazné změny v sestavě – Jaromír Jágr nově nastoupil spolu s Tomášem Hertlem a Tomášem Rolinkem.

Lepší start proti týmu Tre kronor si české mužstvo nemohlo přát. Hned po prvním vhazování se Švédové stáhli k Jágrovi, čímž se uvolnila cesta pro Tomáše Hertla, který v čase 0:08 ze samostatného úniku otevřel skóre – 0:1. Špatný start modrožlutých pokračoval, chybovali při střídání a hráli v šesti, následnou přesilovku ale Češi nevyužili. V 6. minutě byla blízko druhé brance druhá formace s Červenkou, Klepišem a Sobotkou, brankář Nilsson však jejich pokus chytil. Národní mužstvo hrálo aktivně, dokázalo se rychle vracet s útočícími Švédy a ti se k ohrožení Saláka propracovávali jen velmi těžko. K prvnímu vážnějšímu závaru a soustavnějšímu tlaku se hráči Tre kronor dostali ve 12. minutě a v čase 11:26 využil skrumáže před Salákem Oscar Möller a vyrovnal  1:1. Švédové po vstřeleném gólu zvýšili agresivitu a důraz, což vyvrcholilo faulem Vitáska. Češi oslabení sehráli velmi dobře, ojedinělou střelu Nygrena zachytil Salák, pozor musel dávat na druhé straně i Nilsson proti pokusu Zaťoviče. V jasné gólové pozici se po chybě české obrany ocitnul Backlund, sám před Salákem ale vystřelil mimo. Početní výhodu si následně vybojovalo i národní mužstvo, v čase 19:35 ji využil střelou zblízka Jiří Hudler – 1:2. Česká reprezentace tak orámovala první třetinu brankami.

Druhé dějství začali aktivněji Švédové, český tým ovšem brzy vyrovnal hru a mohl zvýšit v přesilové hře, větší šanci si ale nevytvořil. Již v plném počtu hrající hokejisté Tre kronor měli možnost vyrovnat, když Danielssonovu střelu z úhlu nedokázal Salák udržet ve výstroji, volný puk však naštěstí zachytila jako první česká obrana. Modrožlutí následně nedokázali využít vlastní početní převahu proti dobře zformované české čtyřce a pozornému Salákovi. Následně si nebezpečné šance vytvořili Češi, když Hudler s Novotným kombinovali před Nilssonem. Ofenziva národního mužstva pokračovala a v čase 31:53 ji korunoval třetí brankou Martin Zaťovič, který tečoval prudkou ránu Němce od modré čáry – 1:3. Švédové se ocitli pod obrovským tlakem a dělali chybu za chybou, česká reprezentace toho ale nevyužila. Naopak přišlo další oslabení, blízko gólu byl Lindström, nadvakrát mu však střelu do prázdné brány chytil Rolinek. V čase 36:02 vypálil Möller od modré čáry a přímo do branky puk jemnou tečí poslal Mikael Backlund – 2:3. Češi se snažili co nejrychleji odpovědět, navíc pak hráli v přesilovce, žádný z pokusů však za záda švédského gólmana nezapadl.

Třetí třetinu odstartovali Češi ofenzivní hrou, Nilssona ale vážněji neohrozili. Ani Salák na druhé straně nemusel zpočátku řešit vážnější situaci, Möllerovu střelu bez problémů zlikvidoval, postupně si však Švédové vytvořili tlak a chvílemi dokázali zavřít českou pětici ve své útočném pásmu. Češi vyráželi do protiútoků, nápor modrožlutých přerušil na delší dobu zejména Jágr, po jehož střídání národní mužstvo opět zvýšilo aktivitu. Nilssona prověřili Červenka či Kindl, Švédsko se vrátilo do hry díky přesilovce za faul v útočném pásmu. Hráčům Tre kronor stačilo pouze dvacet sekund a v čase 48:40 bylo po střele Joakima Lindströma vyrovnáno – 3:3. Česká reprezentace mohla vzápětí odpovědět ve dvou vlastních početních výhodách v krátkém sledu, milimetry od gólu byl v té první Kolář, jehož teč Ševcovy střely skončila pouze na tyči. Dalšími nadějnými pokusy se prezentovali Hudler či Zámorský, švédský brankář ale vše pokryl. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby si další přesilovku zahráli Švédové, ani ta ale gól nepřinesla.

V prodloužení začali aktivněji Češi, Švédové dokonce chvílemi naskakovali hned se třemi útočníky a jediným obráncem. K výraznější šanci se dlouho nedostalo ani jedno z mužstev, oba týmy se snažily hlavně neudělat chybu, což se jim dařilo. Ojedinělou příležitost si připsali Švédové, pokus Backlunda ale zlikvidoval Salák. O vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy, v nichž se lépe vedlo Švédům, kterým bod navíc zajistil Joakim Lindström.

Další utkání sehraje český tým v pondělí od 19:45 proti Kanadě