Zpět
článek

Švédsko-Česko 3:0

Pro oba celky bylo toto utkání poslední nadějí na zisk medaile. Česká reprezentace si o bronz zahrála už potřetí, v letech 2011 i 2012 byla úspěšná, letos však svou pozitivní bilanci neprodloužila. Češi byli většinu zápasu lepším týmem, Švédové ovšem dávali góly a díky výhře 3:0 slaví bronzové medaile.

Obě mužstva si v prvních minutách připsala několik šancí, žádná však nebyla z kategorie gólových, Nilsson ani Salák s nimi tak neměli velké problémy. Švédům pak pomohlo štěstí, v čase 4:28 chtěl přihrávat Joakim Lindström před bránu, jeho pas si ale srazil do vlastní brány Zámorský – 1:0. Češi mohli vzápětí odpovědět v přesilové hře, nejnebezpečnější pokus si však vytvořili až po jejím skončení. Sobotka mohl dopravit puk za ležícího Nilssona, švédští obránci svého gólmana ovšem zastoupili a puk odklidili do bezpečí. Národní mužstvo následně dostalo ještě jednu možnost, ani druhá početní výhoda ale nebyla využita, naopak si v ní Češi nevypracovali vážnější šanci. Ta opět přišla až při plném počtu hráčů na ledě, Zaťovičova teč skončila však jen na masce Nilssona. Česká reprezentace přehrávala Švédy, vytvářela si dobré střelecké pozice, Nilsona ale nepřekonal ani Kovář. Tým Tre kronor zahrozil z protiútoku, Lindströmův samostatný únik ovšem zlikvidoval pozorný Salák. Švédové se přesto chvíli nato radovali, když úplně rozebrali českou obranu a v čase 15:44 poslal puk za Saláka Simon Hjalmarsson po přesné přihrávce Danielssona. Češi se pak těžko dostávali k většímu ohrožení Nilssona, švédská obrana důsledně přistupovala k českým hráčům a velké množství střel zblokovala.

Druhou třetinu začal český tým ofenzivou, střelu Novotného po přihrávce Jágra ale Nilsson chytil. Díky své aktivitě si pak Češi vysloužili dvě přesilovky v řadě, první byla dobře sehraná, chybělo však gólové zakončení, pokusy Němce i Jágra skončily jen na švédském brankáři. Také ve druhé početní převaze si národní mužstvo vytvářelo šance, všechny ale byly zastaveny buď Nilssonem, nebo švédskými obránci. Za první polovinu dvacetiminutovky se Švédové dostali k jediné střele na Saláka, Češi měli velkou převahu, která přinesla další faul hráčů Tre kronor, ten ale opět zůstal nepotrestán. Nejblíže snížení v ní byl Sobotka, jeho střela však skončila na tyči Nilssonovy brány. K několika pokusům se dostali následně i Švédové, Salák zakročil proti Ericssonovi i Möllerovi, hrálo ale stále více v jejich obranném pásmu. Vyloženo gólovou příležitost měl Jágr, nedokázal ovšem trefit odkrytou švédskou bránu, ve 36. minutě zvonila opět tyč, tentokrát po teči Vondrky. O minutu později pomohla branková konstrukce i Salákovi po střele Möllera.

Třetí dějství začali Švédové dvěma početními výhodami za sebou, Salák ale bez problémů pokryl pokusy Möllera i Lindströma. Vyloženou šanci si vytvořil Nyquist, jeho bekhendovou střelu však perfektním zákrokem lapačkou zlikvidoval Salák. V plném počtu hráčů na ledě pokračoval český nápor z druhé třetiny, Hertl pálil od modré, před brankou dorážel Rolinek, puk za Nilssonova záda ale nedotlačil. Hokejisté Tre kronor hrozili z rychlých protiútoků a jeden takový využil v čase 48:22 Mikael Baklund, který střelou pod vyrážečku překonal Saláka. Češi tak prakticky přišli o naději na zvrácení nepříznivého výsledku, z frustrace a přemíry snahy pak pramenil faul Ševce. Přesilovku Švédové nesehráli dobře, ale stačilo jim to, šetřili čas. Národní mužstvo se pak dál snažilo o zdramatizování zápasu, Nilsson bez větších potíží likvidoval další pokusy českých hokejistů, spousta střel na něj navíc ani nedošla, byla zblokována hráči ve žlutých dresech. Švédové v posledních minutách kontrolovali hru, hlídali si tříbrankový náskok a při sebemenších komplikacích raději odpálili puk na zakázané uvolnění. Minsk aréna jako by byla pro český tým zakletá, ve dvou posledních utkáních nedal ani jednu branku. V zápase o bronz měli sice Češi mnoho šancí, hokej se ale hraje na góly a ty dávali Švédové.