Zpět
článek

Slovenští fanoušci obsadí Ostravu

Mistroství světa v ledním hokeji se v Evropě těší velké popularitě a nebude tomu jinak ani v tomto roce. MS 2015 se uskuteční v Praze a Ostravě, což vzhledem k poloze obou měst značí, že o turnaj bude velký zájem. Pozadu určitě nezůstanou ani slovenští fanoušci, kteří zápasy svého mužstva navštíví ve větším počtu než obvykle.

Na první pokus nepopulární „bramborová medaile“

Samostatná Česká republika bude organizovat MS IIHF v ledním hokeji podruhé v historii. Poprvé se MS u nás konalo v roce 2004. Mistrovský titul si z něj odvezli hokejisté Kanady, kteří v napínavém finálovém duelu porazili Švédsko 5:3. O třetí místo si to rozdali Slováci a Američani, přičemž bronzové medaile nakonec vybojovali zámořští hráči. Ti naše východní sousedy zdolali 1:0 po samostatných nájezdech. Fanoušek Michal ze Žiliny s odstupem času na toto MS vzpomíná: „Bylo to zajímavé mistrovství. Krásná aréna v Praze, tradičně skvělé české pivo, vynikající hokej a krásné ženy. Spojil jsem zápasy Slovenska s dovolenou v práci a vyplatilo se! Po prohře v zápase o třetí místo plakalo celé Slovensko, takový však už bývá hokej. I přesto vzpomínám na Prahu velmi rád, protože je to jedno z nejkrásnějších měst v Evropě, a atmosféra, která v ní tehdy vládla, byla opravdu neuvěřitelná. Všude fanoušci, všichni vysmátí, žádné konflikty. Všechno bylo zkrátka výborné.“    

Opakování je matkou moudrosti

S odstupem jedenácti let si naše země organizování šampionátu zopakuje a slovenští fanoušci u toho jistě nebudou znovu chybět. Tradičně vzájemné slovní přestřelky patří k hokeji a fandové se na ně těší už nyní. „Mnoho Slováků má rodinu v České republice a platí to i naopak. Už měsíc před mistrovstvími si s kamarády z Prahy samozřejmě píšeme smsky a vzájemně se dobíráme. To k tomu prostě patří. Vše je ale v přátelském duchu. Nakonec se střetneme v naší oblíbené hospůdce při dobrém pivě a budeme fandit oběma týmům. Už nyní se těším na zápasy Slovenska a také i na české kamarády. Znovu to bude jistě skvělá dovolená,“ pousmál se Michal, který má lístky už s předstihem koupené. „Bylo to sice „o život“, ale podařilo se. Očekávali jsme, že o lístky bude velký zájem, což se také potvrdilo. Ostrava je blízko, takže Slovensko bude mít domácí prostředí,“ podotkl Michal. 

Co je možné očekávat?

Mistrovství světa je už tradičně výkvětem hokejové elity. Mnoho týmů čeká až do poslední chvíle na volné hráče ze zámořské NHL, výjimkou nebude ani Slovensko. Fanouškové v tomto mají ale jasno. „Přijdeme za každých okolnosti, vyrazí celá parta. Je nám jedno, zda nastoupí sedm hráčů z NHL, nebo žádný. Bude hrát přece náš tým, a o tom to má být. O hrdosti k národním barvám, o radosti z každého gólu, o úctě k soupeřovi a nejvíce o zábavě,“ připomíná devětatřicetiletý Michal, pro něhož to bude už sedmý šampionát, který navštíví. „Nejvíce se mi zatím líbilo v Bělorusku, přece jen je to pro nás kraj s mírným nádechem exotiky. Nevěděli jsme, co můžeme očekávat, protože v médiích zaznělo kdeco. I tak to ale byly vydařené zápasy, škoda jen, že se nám více nedařilo. Nevadí, tento bude medaile!“ věří slovenský fanda Michal.