Zpět
článek

Slováci se s turnajem loučí výhrou

Rusko zůstalo po základní části neporaženo, Lotyšsko nezvládlo poslední utkání a do čtvrtfinále místo něj postupuje Finsko.

Skupina A

Utkání o první místo tabulky čekalo Kanadu, která měla od začátku více ze hry, do vedení šli ale Norové. Javorové listy brzy vyrovnaly, jejich branka ovšem nesprávně nebyla uznána pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Vyrovnání  se zámořský tým dočkal v úvodu druhého dějství, Norové ve 33. minutě znovu odskočili na rozdíl jedné branky, ovšem Kanada krátce nato podruhé srovnala skóre. Kanaďané mohli vést větším náskokem, nepřálo jim ale štěstí, když dvakrát pálili pouze do tyče. Až v 51. minutě už bylo rozhodnuto o vítězství zámořského mužstva a jeho prvním místě ve skupině A. Kanada porazila Norsko 3:2.

Poslední zápas na turnaji čekal odpoledne Slovensko a Dánsko. V první třetině byl aktivnější severský tým, ovšem byli to Slováci, kdo šel v 15. minutě do vedení. Dánové vyrovnali v úvodu druhé části, více ze hry ale měl pak jejich soupeř. Ve třetí třetině padlo celkem pět branek, ve 42. minutě se znovu dostali do vedení Slováci, v 53. minutě bylo však vyrovnáno. O minutu později se Slovensko potřetí ujalo vedení a o 20 vteřin později zvýšilo svůj náskok, ale o dalších 8 sekund později už to bylo opět jenom o gól. Dánové se sice snažili, vyrovnání se však už nedočkali. Slovensko zvítězilo nad Dánskem 4:3.

Skupina B

Jako první byl na programu zápas Američanů, kteří bojovali o umístění na druhém místě tabulky, a Německa. Úvodní dvacetiminutovka gól nepřinesla, zato ve druhé třetině jich padlo celkem šest. Do vedení šli ve 22. minutě Američané, o 48 vteřin později bylo vyrovnáno. Ve 28. minutě se radoval podruhé zámořský tým, Němcům trvalo tři minuty a skóre bylo opět nerozhodné. Potřetí se pak do vedení dostal celek USA, opakoval se však stejný scénář jako u druhé branky. Do třetí části vstoupili Američané aktivně a ve 43. minutě počtvrté vedli, tentokrát jim to ale už vydrželo. V 56. minutě navíc zvýšili a Německo už stihlo pouze snížit v power play. Američané si poradili s Němci 5:4.

V případě vítězství alespoň za dva body nad Švýcary si Lotyšsko mohlo zajistit účast ve čtvrtfinále na úkor Finska. Švýcarsko začalo náporem, který přinesl v 9. minutě vedoucí branku a o dvě minuty později zvýšení. Lotyšsko se téměř k ničemu nedostalo, navíc nemělo dobrý ani úvod prostředního dějství, když potřetí inkasovalo. Pobaltský tým dokázal rychle odpovědět a snažil se o zdramatizování zápasu. Švýcaři ale úspěšně bránili dvoubrankový náskok až do závěru hrací doby, kdy Lotyši snížili, vyrovnat ale už nestačili a s turnajem se loučí. Lotyšsko podlehlo Švýcarům 2:3.

Suverénní Rusko se večer utkalo s domácím týmem. Rekordní návštěva turnaje neviděla v první třetině moc zajímavý hokej, o čemž svědčí i poměr střel 5:4 pro Bělorusko. Rusové měli více ze hry a ve druhé části to potvrdili také gólově – ve 33. minutě šli do vedení a o tři minuty později zvýšili. Před přestávkou přišla velká rána pro domácí, když se po střetu s Malkinem zranil jejich první brankář. Ve třetí třetině měli přesto převahu Bělorusové, kteří ve 46. minutě vybojovali snížení. Ačkoliv pak měli další velké šance, vyrovnat nedokázali. Rusko i posedmé zvítězilo, když porazilo Bělorusko 2:1.