Zpět
článek

Salák jedničkou, kapitánské céčko ponese Voráček

Česká reprezentace zná své oficiální tahouny na mistrovství světa. Trenér Vladimír Růžička již odtajnil hokejisty, kteří by měli být vůdci domácí reprezentace. Branku bude jako jednička strážit Alexander Salák, do role kapitána byl obsazen útočník Jakub Voráček. Pomocníky v rolích asistentů mu budou dělat Jaromír Jágr a Jan Hejda.

Pro Voráčka se jedná o jeho kapitánskou premiéru v národním týmu. Snad se mu v ní povede stejně dobře, jako se mu dařilo letos v NHL. Pětadvacetiletý forvard Philadelphie v zámořské soutěži zářil, málem se mu dokonce podařilo získat Art Ross Trophy udělovanou nejproduktivnějšímu hokejistovi základní části. Nakonec ale skončil pátý, když nasbíral jednaosmdesát kanadských bodů za dvacet dva branek a padesát devět přihrávek.

Role asistentů kapitána byly svěřeny Jaromíru Jágrovi a Janu Hejdovi. Zatímco pro druhého jmenované se jedná o podobnou novinku jako pro Voráčka kapitánství, pro „Džegra“ to není žádná neznámá. Poslední roky byl do této pozice vždy dosazen, pokud se tedy samozřejmě mistrovství světa zúčastnil.

To v brankovišti k velkým změnám nedošlo. Z poměrně tradiční reprezentační trojice – Salák, Kovář, Pavelec – se do prvního zápasu postaví gólman ruského Petrohradu. Salák tak stejně jako loni dostal důvěru lodivoda Růžičky, který ho ustanovil brankářskou jedničkou.

Výše uvedení ale snad nebudou jediní, na nichž se bude dát stavět. Mezi tahouny mužstva by mohli patřit třeba i beci Ondřej Němec a Petr Čáslava. Oba dva mají mnoho zkušeností jak klubových, mezi které se počítá i několik sezon v KHL, tak i reprezentačních. Naopak své bohaté zkušenosti nebude moci na MS  v hokeji 2015 prodat Martin Ručinský. Ten si po deseti letech chtěl připsat další start na mistrovství světa, zdraví mu to však nakonec nedovolilo.

Výrazně by se mohlo projevit i dravé mládí. Jednadvacetiletý Tomáš Hertl v této sezóně odehrál v NHL za San Jose dvaaosmdesát duelů, přičemž třináctkrát zamířil do černého a osmnáctkrát u gólu asistoval. Ještě více by na sebe mohl upozornit plzeňský Dominik Simon. Tento dvacetiletý mladíček se může těšit na své první seniorské mistrovství světa. Zda však dostane šanci prokázat svůj talent, se teprve uvidí.

Ať už se z českých hokejistů projeví nejvíce kdokoliv, doufejme, že dokáže s sebou strhnout celé mužstvo. Protože právě bojovný týmový duch a snaživý výkon totiž českou reprezentaci vždy zdobily, a to nejen na mistrovství světa.

 

Aktuální sestava české reprezentace před MS:

Brankáři: Jakub Kovář (Jekatěrinburg, KHL), Ondřej Pavelec (Winnipeg, NHL), Alexander Salák (Novosibirsk, KHL).

Obránci: Petr Čáslava (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice), Jan Hejda(Colorado, NHL),Michal Jordán (Carolina, NHL), Michal Kempný(HC Kometa Brno),Jan Kolář (Vladivostok, KHL), Jakub Krejčík (Örebrö, Švédsko), Vojtěch Mozík(HC Škoda Plzeň), Jakub Nakládal (Turku, Finsko), Ondřej Němec(CSKA Moskava, KHL).

ÚtočníciRoman Červenka (Petrohrad, KHL), Martin Erat(Arizona, NHL), Tomáš Hertl(San Jose, NHL),Jaromír Jágr (Florida, NHL), Jakub Klepiš(HC Oceláři Třinec), Petr Koukal (Jokerit Helsinky, KHL),Jan Kovář (Magnitogorsk, KHL), Jiří Novotný (Jaroslavl, KHL), Lukáš Radil (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice), Dominik Simon (HC Škoda Plzeň), Radek Smoleňák (MODO, Švédsko), Vladimír Sobotka (Omsk, KHL), Michal Vondrka(HC Sparta Praha), Jakub Voráček(Philadelphia, NHL), Martin Zaťovič (Toljatti, KHL).

Hlavní trenér: Vladimír Růžička.
Asistenti: Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.