Zpět
článek

Růžičkovi se kupí omluvenky

Jedinými jistými posilami z NHL jsou stále pouze útočník Calgary Jiří Hudler, který českou reprezentaci doplní v pátek, a třiadvacetiletý bek Michal Jordán.

V úterý kouč národního mužstva oznámil, že na Mistrovství světa v hokeji 2014 nepojede Marek Židlický, Zbyněk Michálek a s největší pravděpodobností ani Milan Michálek s Alešem Hemským. Obránce New Jersey Židlický, šestinásobný účastník MS, se po olympijské sezoně cítí unavený a potlučený a rád by dal šanci také mladší generaci. Do Běloruska nezavítá ani další zkušený obránce Zbyněk Michálek. Toho ve Phoenixu trápily zdravotní problémy s kyčlí, hrozí mu dokonce operace. Jeho bratr Milan a Aleš Hemský, oba útočníci Ottawy, zatím nemají na příští sezonu smlouvu, a proto nechtějí riskovat případné zranění na šampionátu. Jedinou možností by bylo, že by v příštích dnech podepsali nový kontrakt, to je ale vysoce nepravděpodobné. Trenér národního mužstva pak stále ještě čeká na vyjádření Jaromíra Jágra.

Nejsou to první omluvenky, které Vladimír Růžička obdržel. Z rodinných důvodů se již dříve omluvili Radim Vrbata a Martin Erat z Phoenixu i Tomáš Fleischmann s Floridy – všichni tři očekávají v nejbližší době nový přírůstek do rodiny. Dcera se nedávno narodila také Patriku Eliášovi. Další české krajánky z NHL navíc nepustí zranění – ještě v základní části zámořské soutěže se zranili útočník Martin Hanzal či obránce Ladislav Šmíd. Jiří Tlustý, útočník Caroliny, neprošel výstupní zdravotní prohlídkou a kvůli jeho problémům s ramenem mu hrozí operace. Bez smlouvy na příští sezonu je Martin Frolík z Winnipegu… Podobná situace je i u hráčů z Evropy, pro zranění či nemoc se omluvili zkušení obránci Petr Čáslava, Miroslav Blaťák, Zdeněk Kutlák a z osobních důvodů Lukáš Krajíček.

Zatím nejistá je situace u tří českých hokejistů nastupujících za Tampu Bay, kterou vyřadil z bojů o Stenley Cupu v prvním kole Montreal. Až výstupní zdravotní prohlídka ukáže, zda může trenér národního týmu počítat s útočníkem Ondřejem Palátem a obránci Radko Gudasem a Andrejem Šustrem. Gudas ale poslední utkání play off vynechal, zdravotní potíže měl i Palát, který hrál přes bolest. Šustr navíc vypadl pro poslední utkání ze sestavy.

Cílem Vladimíra Růžičky pro tuto sezonu bylo omladit kádr českého reprezentace, ovšem pouze s mladíky bez reprezentačních zkušeností se kvalitnější výsledek uhrát nedá. Největší problémy staronovému reprezentačnímu kouči zatím dělá zejména soupiska obránců, v níž chybí nějaký zkušenější harcovník.