Zpět
článek

Růžičkova mašina před domácím MS poprvé klopýtla

Šest zápasů, pět vítězství. Přesně taková je bilance českého národního výběru pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky v poslední fázi přípravy na Mistrovství světa v ledním hokeji 2015, které startuje v první májový den na stadionech v Praze a Ostravě. Další dva náročné zápasy přidali čeští hráči ve Švédsku, odkud si v rámci programu Euro Hockey Tour odvezli jeden cenný úspěch, ale také úvodní porážku ve finální přípravě

Švédy zastínili pardubičtí odchovanci, premiéru si odbyl Jordán

Úvodní utkání ve švédském Umea bylo premiérou pro úvodní posilu z kanadsko-americké NHL, ve třetí formaci se ke Kempnému postavil obránce Caroliny Hurricanes Michal Jordán, který svými defenzivními schopnostmi výrazně pomohl k dobrému začátku českého týmu. Nejprve oba celky vzdaly hold minutou ticha Jaroslavu Holíkovi, po osmi minutách hry navíc udělal radost českým fanouškům Martin Zaťovič, který po parádním pasu Koukala poprvé překonal švédského gólmana Lassinanttiho.

Mezi tyčemi české branky předváděl opět pozoruhodné zákroky Jakub Kovář, který několikrát výrazně podržel své spoluhráče. Na další branky se v zemi Tre Kronor čekalo až do závěrečné třetiny, kdy nejprve dokázal na gólovou radost Adama Poláška odpovědět domácí Sörensen, další dva české údery však již zůstaly bez odezvy. Vynikající večer zažili zejména bývalí pardubičtí spoluhráči Lukáš Radil s nyní sparťanským forvardem Janem Buchtelem. První jmenovaný si v zápase připsal dvě branky a stejný počet asistencí, tahoun nyní již pouze jediného extraligového týmu z Prahy taktéž dvakrát nahrával.

ŠVÉDSKO – ČESKÁ REPUBLIKA 1:4

(0:1, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 46. Sörensen (Wallmark) – 8. Zaťovič (Radil, Koukal), 43. Polášek (Buchtele, Radil), 51. Radil (Buchtele), 59. Radil.
Rozhodčí: Rantala, Pajula (oba Finsko) – Ahlström, Käck (oba Švédsko).
Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4520.
Švédsko: Lassinantti – Kronwall, Andersson, Rahimi, Ahnelöv, Motin, Ekbom, Gunnarsson, Sandberg – Thuresson, Bengtsson, Johansson – Zaar, Wallmark, Sörensen – Danielsson, Sjögren, Janmark-Nylén – Aslund, Carlsson, Ridderwall.Trenéři: Marts a Popovic.
Česká republika: Jakub Kovář – Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Jordán, Kempný, Mozík, Polášek – Birner, Sobotka, Vondrka – Simon, Novotný, Smoleňák – M. Růžička, Filippi, Zaťovič – Radil, Koukal, Buchtele. Trenéři: Růžička, Weissmann a Špaček.

Tre Kronor v odvetě přidali, Růžičkova parta má první porážku

O dva dny později si obě mužstva duel zopakovala, na české střídačce došlo ke dvěma drobným změnám. Tomáše Filippiho s potlučeným Michalem Vondrkou vyměnili na hráčské lavici Valský se Zohornou, kteří tak měli možnost plně zapojit se do boje o místenky v české kabině na světovém šampionátu. Stejně jako v předchozích případech začali lépe právě čeští hokejisté, kteří se po šesti minutách hry dostali do vedení. Nepovedená střela Birnera znamenala pohodlnou dorážku pro Vladimíra Sobotku.

Švédy dostala na koně v závěru první třetiny dvojnásobná přesilová hra, díky které zajistila trefa Anderssona srovnání stavu. Pět minut po příchodu z kabin otočil stav ve prospěch Švédů Nicklas Danielsson, jeho trefa do Kovářovy sítě byla nakonec i vítěznou. První soupeř české reprezentace na blížícím se mistrovství tak v odvetě zvítězil 2:1.

ŠVÉDSKO – ČESKÁ REPUBLIKA 2:1

(1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Andersson (Petersson, Thuresson), 25. Danielsson (Thuresson, Rahimi) – 6. Sobotka (Birner, Simon).
Rozhodčí: Rantala, Pajula (oba Finsko) – Ahlström, Käck (oba Švédsko).
Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 4500.
Švédsko: Petterson-Wentzel – Rahimi, Ahnelöv, Motin, Ekbom, Gunnarsson, Andersson – Petersson, Wallmark, Johansson – Sörensen, Ridderwall, Thuresson – Danielsson, Sjögren, Janmark-Nylén – Sandberg, Carlsson, Äslund – Zaar. Trenéři: Marts a Popovic.
Česká republika: Jakub Kovář – Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Mozík, Kempný, Polášek, Jordán – Birner, Sobotka, Simon – Valský, Novotný, Smoleňák – M. Růžička, Zohorna, Zaťovič – Radil, Koukal, Buchtele – Filippi. Trenéři: Růžička, Weissmann a Špaček.

Program národního týmu se již natrvalo přesune do České republiky, kde ho čekají dva zápasy seriálu Euro Hockey Tour proti Finsku ve Znojmě a v Brně. Po utkání v pátek 24. dubna oznámí trojice českých trenérů konečnou nominaci a začne připravovat své svěřence na první zápas Mistrovství světa 2015 proti Švédsku.

Program dalších přípravných utkání reprezentace před MS

Středa 22. dubna : Česká republika - Finsko (Znojmo, 17:30 hodin)
Pátek 24. dubna: Česká republika - Finsko (Brno, 18 hodin)