Zpět
článek

Růžička odhalil první eso v rukávu – tým posílí Jiří Hudler

První hvězdná posila pro mistrovství světa v Bělorusku je jasná! Je jí útočník Calgary Flames Jiří Hudler. Trenér Vladimír Růžička oznámil, že Hudler přijede na sraz reprezentace 25. dubna. Přípravné zápasy s Dánskem, Norskem a Švýcarskem tak sice třicetiletý centr nestihne, neměl by ale chybět na Švédských hrách konaných těsně před zahájením běloruského šampionátu. Jiří Hudler je zatím jedinou potvrzenou posilou z NHL.

Enfant terrible je zpátky

Jde o poměrně překvapivé jméno – hráč s trochu nevyzpytatelnou povahou neměl donedávna se staronovým koučem reprezentačního týmu nejlepší vztahy. Poté, co jej Růžička opomenul vzít do týmu na olympijské hry ve Vancouveru, rodák z Olomouce bojkotoval nadcházející mistrovství světa.

Můžeme jen dedukovat, co přimělo Jiřího Hudlera změnit názor. Mohl to být fakt, že na zmíněném šampionátu v roce 2010, kdy centr s excelentní technikou trucoval, český tým vybojoval zlaté medaile. Dalším důvodem mohlo být to, že si to v následujících letech Hudler stihl rozházet i s dalším reprezentačním trenérem Aloisem Hadamczikem. Teď je nicméně zpátky a fanoušci mohou doufat, že enfant terrible českého hokeje začne zase sekat dobrotu.

Hvězd bude pomálu

Každá pomocná ruka z NHL se totiž bude cenit zlatem. To už je teď jasné. V týmech, které už nemají nárok na boje o Stanleyův pohár a které tedy budou důležitými zdrojnicemi posil pro reprezentační týmy na běloruský turnaj, totiž hraje jen velmi málo českých hráčů. Naopak nejsilnější české enklávy v Tampa Bay, Phoenixu a New Jersey v tuhle chvíli o MS ani nepřemýšlí. Sen o nejcennější hokejové trofeji pro ně má stále ještě jasné obrysy.

Je docela možné, že Hudler bude nejzářivější hvězdou českého výběru. Měl by tedy v týmu patrně stejnou roli, jakou plní v podprůměrném Calgary Flames.

Velká výzva pro hráče z evropských hokejových lig

Ale nepodceňujme hráče z evropských lig. Právě ti můžou chápat šampionát jako obrovskou šanci. V posledních letech totiž na MS pravidelně jezdily zástupy hvězd z NHL, kteří nedali „Evropanům“ moc šancí reprezentovat na velkých turnajích. Český fanoušek snad nemusí tolik smutnit, že tento rok možná neuvidí stálice, jakou jsou Plekanec, Židlický, Jágr nebo Voráček. Místo nich by mohli nastoupit třeba Lukáš Kašpar, Tomáš Mojžíš nebo Martin Růžička. O poznání méně známá jména, která ale byla v týmu při triumfu v roce 2010 – a přesto v nadcházejících letech na MS nebo na olympijských hrách chyběla. Motivaci budou mít tito borci jistě velikou.