Zpět
článek

Rusové uštědřili českému týmu debakl

Druhé utkání Švédských her sehrál národní tým s Rusy. Ti udělali po blamáži na domácích olympijských hrách ve své reprezentaci velké změny a v duelu s Čechy se potvrdilo, že změny byly úspěšné. Sborná nedala Růžičkovým svěřencům šanci a jednoznačně zvítězila 6:0, když jasně ovládla první třetinu, v níž nastřílela za šest minut čtyři góly.

Do branky se proti Rusku postavil podle očekávání Jakub Kovář, který musel již po třiceti vteřinách krýt nebezpečný pokus Šipačova.  Poloprázdné tribuny sledovaly aktivní začátek ruského týmu, do vedení mohli jít ale paradoxně Češi, Jordán však v 5. minutě trefil pouze tyč Vasilevského brány. Pak byl mladý český obránce vyloučen a sborná nabídnutou možnost využila. V čase 5:48 poslal Rusy do vedení Viktor Tichonov, který nejprve nastřelil tyč, odražený puk ale následně poslal o Kovářův beton do sítě – 1:0. Krátce nato fauloval Nosek a soupeři stačilo pouze jedenáct vteřin, aby přesilovou hru využil, když v čase 6:54 zvýšil na 2:0 Sergej Plotnik po přihrávce od Šipačova. Český tým se po slepených gólech pustil do útočných snah, zapomínal však na „zadní vrátka“ a sborná se dostávala často do nebezpečných přečíslení. V čase 11:45 přišli svěřenci Vladimíra Růžičky ve středním pásmu o kotouč a únik dva na jednoho zakončil přesnou střelou k pravé tyči Andrej Loktionov po přihrávce Kuzněcova – 3:0. Národní mužstvo pak mohlo odpovědět v přesilovce, výraznější šanci si ale nepřipsalo a nejhorší první třetinu české reprezentace za posledních pět let dovršil v čase 18:30 Ilja Zubov, který tečoval nahození Jakovleva za Kovářova záda – 4:0. Mohlo být ještě hůř, Ovečkin však o 14 vteřin později trefil jen tyč.

Ve druhé třetině měli Rusové utkání pod kontrolou. Do české sestavy naskočil Kašpar, ve 23. minutě naopak do šatny odešel Jaromír Jágr. Ten už se do utkání nevrátil, inkasoval „koňara“ a vzhledem k výsledku nemělo smysl zbytečně riskovat. Růžičkův výběr se snažil aspoň o čestný úspěch, často však v útoku ztrácel puky a nestihl se vracet s aktivním soupeřem. Sborná v čase 25:45 opět udeřila, když se při dalším přečíslení dva na jednoho podruhé v zápase prosadil Andrej Loktionov – 5:0. Při gólové situaci navíc oba najíždějící Rusy bránil útočník Zaťovič. Češi si nedokázali před Vasilevským vytvořit výraznější šanci, zato tým trenéra Znaroka mohl zvýšit v přesilovce, Ovečkin, Šipačov ani Tichonov však Kováře nepřekonali. Český brankář zlikvidoval i nebezpečnou střelu Bělova při ruském oslabení.

Ani ve třetím dějství se obraz hry neměnil. Rusové hájili svůj velký náskok, svěřenci Vladimíra Růžičky se jen těžko dostávali do nebezpečných šancí. V čase 48:52 využili hokejisté sborné třetí přesilovku, na 6:0 zvýšil svým druhým gólem v utkání Tichonov. Právě hra v oslabení dělá českému týmu potíže – ze dvou utkání v nich inkasoval pětkrát. Nejblíže k překonání Vasilevského byl následně Vondrka, svou příležitost neproměnil. Na druhé straně pokryl Kovář pokus Burmistrova, v 58. minutě mu opět vypomohlo štěstí, když Ovečkin zamířil, stejně jako v první třetině, pouze do tyče. Šestibrankový náskok si Rusové bez problémů pohlídali do konce hrací doby.

Poslední přípravné utkání před šampionátem a také závěrečný duel EHT odehraje národní mužstvo v neděli od 12:30 proti Finsku. I přes sobotní prohru mohou Češi slavit celkové vítězství v turnaji, pokud porazí Finy a zároveň Rusko ztratí body se Švédskem.