Zpět
článek

Rusko znovu pohltí hokejové šílenství

V žádné jiné zemi si v novém tisíciletí neudělal velký reprezentační hokej dostavení tolikrát co v bývalém centru Sovětského svazu. Po MS 2000, MS 2007 a ZOH 2014 se Rusové chystají už na svůj čtvrtý svátek hokeje, mezi 6. a 22. květnem vypukne v Moskvě a Petrohradě již jubilejní 80. Mistrovství světa v ledním hokeji. A stejně jako minulé tři velké akce v Rusku, slibuje i ta letošní velkolepou hokejovou podívanou.

Ještě ale než bude vhozeno první buly prvního zápasu MS 2016, pojďme si společně připomenout, jaké byly tři předchozí hokejové turnaje, které ruská velmoc uspořádala.

MS 2000 v Petrohradu přihrálo druhou českou medaili v řadě

 Obhajoba mistrovského titulu z posledního šampionátu v Norsku se českému výběru na prvním mistrovství světa v novém tisíciletí povedla. Svěřenci trenérů Augusty a Martince vyhráli před Kanadou základní skupinu, v osmifinále sice nestačili na Finsko, i tak ale do čtvrtfinále postoupili z nejlepší možné pozice.

Nejdůležitější zápasy turnaje Čechům vyšly, v bitvě o postup mezi nejlepší čtyřku přehráli Nory, v semifinále udolali Kanadu a ve finále si smlsli na sousedech ze Slovenska. Na druhém českém zlatě v řadě měl velký podíl převážně brankář Roman Čechmánek, kterého v nominaci All-Stars celého šampionátu doplnili ještě obránce Michal Sýkora s útočníky Tomášem Vlasákem a Jiřím Dopitou. Dopita byl navíc vyhlášen i nejlepším nahrávačem celého turnaje.

To Rusové na tento turnaj nevzpomínají rozhodně v dobrém. Domácí sborná nepostoupila v Petrohradu ani do čtvrtfinále, připsala si pouhé dva body za výhru nad sestupující Francií a domácí šampionát zakončila fiaskem.

Češi na MS 2007 tentokrát bez medaile

Hned o sedm let později po zpackaném domácím šampionátu uspořádali Rusové další vrcholový turnaj seniorského hokeje. Jeho dějištěm nebyl tentokrát zapovězený Petrohrad, dostavení si světová hokejová smetánka udělala v Moskvě a Mytišči. A Rusům se zde hned vedlo o poznání lépe. Alexej Morozov byl s osmi góly nejlepší střelec turnaje, Sergej Zinovjev ovládl s 10 nahrávkami statistiku asistentů a mezi tyčemi nebyl nikdo lepší než Alexander Jeremenko.

Na zlato to ale ani tak domácím nestačilo. Rusové sice vyhráli prvních šest zápasů, v semifinále ale nestačili na Finsko a nakonec v souboji se Švédskem brali bronz. Česká reprezentace tentokrát skončila bez medaile. Základní skupinou sice svěřenci trenéra Aloise Hadamczika prošli bez ztráty kytičky, v osmifinálové ale nestačili na Německo, Slovensko a Kanadu a do čtvrtfinále postoupili tak tak z posledního místa.

A hned museli čelit natěšenému domácímu mužstvu. Rusové si však s českým výběrem nebrali žádné servítky, přehráli ho 4:0, čímž pouť českého týmu na MS 2007 skončila. Ze zlata se nakonec radovali Kanaďané, kteří ve finále udolali Finsko.

Rusové chtěli z domácího ZOH 2014 zlato, vypadli ale už ve čtvrtfinále

Zatím poslední velká hokejová akce se v Rusku odehrála v únoru 2014. V pobřežním městě Soči se uskutečnily 22. Zimní olympijské hry, které měly dokumentovat ruskou moc a sílu. Nakonec tomu tak doopravdy bylo, domácí výprava posbírala 33 medailí, z toho 11 zlatých a mezi ostatními účastníky neměla konkurenci.

Z hokejového turnaje mužů však Rusové medaili nakonec nezískali. Ve čtvrtfinále jejich cestu přehradili překvapivě Finové. Podobný osud však potkal i český národní tým. Svěřenci trenéra Hadamczika nestačili v souboji o nejlepší čtyřku Američanům a stejně jako domácí Rusové se z turnaje pakovali bez úspěchu.

Zlato nakonec brala Kanada, která s hvězdnou sestavou vynulovala ve finále Švédsko 3:0. Kanaďané celým turnajem prošli bez sebemenších problémů, ztratili jediný bod za výhru v prodloužení nad Finskem a o jejich vítězství tak nebylo sebemenších pochyb.