Zpět
článek

Proti USA se změněnými útoky

Vladimír Růžička po utkání s Francií netajil svou nespokojenost s nevyrovnanými výkony svého mužstva, a proto pro rozhodující utkání turnaje udělá další změny v sestavě.

Obranné dvojice zůstanou pro čtvrtfinálové utkání stejné jako v duelu s Francií, útočné formace ale doznaly mnoha změn. V elitním prvním útoku bude Jaromír Jágr, doplní jej Roman Červenka a centr Jiří Novotný, který doposud hrál ve třetí pětce. Vladimír Růžička spoléhá na to, že když spolu Jágr s Červenkou dlouho nehráli, budou mít velkou motivaci a chuť něco předvést. Druhá formace zůstane i nadále složená z bývalých hráčů Slavie, přesunuli se do ní Tomáš Hertl s Vladimírem Sobotkou, s nimi bude nastupovat Jakub Klepiš. Třetí útok vytvoří Jiří Sekáč, Martin Zaťovič a v roli centra se poprvé na turnaji představí Jiří Hudler, ve čtvrté lajně budou hrát Tomáš Rolinek, Jan Kovář a Michal Vondrka.

Češi mají s týmem USA vyrovnanou bilanci, z šestnácti posledních zápasů osmkrát zvítězili, sedmkrát prohráli a jednou remizovali. Poslední utkání s Američany sehrála česká reprezentace letos v únoru na olympijských hrách, tehdy se radoval z výhry 5:2 zámořský celek. Na mistrovství světa však hrají Američané s úplně jiným mužstvem, které je vůbec nejmladším kádrem na turnaji – věkový průměr činí pouhých 24 let. Nezkušenost hráčů se promítá především v obraně, ta se v předchozích zápasech nevyvarovala množství hrubek. Silní jsou Američané naopak v útoku, přesto ale v základní části podlehli Lotyšsku, Kazachstán porazili až po prodloužení, nepřesvědčili ani v duelech se Švýcary a Němci.