Zpět
článek

Příprava na MS 2016 začala. První zastávka – Velké Popovice

Úterním dnem odstartoval první přípravný kemp české reprezentace ve Velkých Popovicích. Stejně jako loni, se i letos hokejisté s českým lvem na hrudi prohánějí po zimním stadionu třicet kilometrů od Prahy. První výběr s řadou hráčů z různých evropských klubů, kteří bojují o účast na mistrovství světa v 2016 Rusku, má dva dny prvního kempu za sebou.

V době, kdy vyřazovací boje extraligy, KHL nebo jiných hokejových soutěží na starém kontinentu teprve kráčí ke svému vrcholu a za oceánem zatím pouze bojují o účast v duelech o Stanley Cup, se už ve Velkých Popovicích rozjel první přípravný kemp české hokejové reprezentace v čele s Vladimírem Vůjtkem.

První sraz slouží spíše k tomu, aby se hráči, kteří delší dobu čekali na zápasové vytížení, opět dostali do hry. Například celek Lada Togliatti, kde působí Martin Zaťovič, sehrál poslední utkání krátce po polovině února. „Někteří hráli ve svých týmech, jiní třeba čtyři nebo pět týdnů nehráli vůbec. Chceme, aby se do toho dostali. Kdyby skočili rovnou do zápasu s Německem, mohli by si přivodit nějaké zranění,“ povídá hlavní lodivod národního mužstva.

Vladimír Vůjtek má k dispozici zatím tři brankáře a brzy se k jeho týmu připojí i čtvrtý. Pavel Francouz s Jakubem Sedláčkem a Kovářem tvoří trojici, která zatím hájí brankoviště českého týmu, brzy by se k nim však měl připojit i čerstvě vyřazený Dominik Furch, jehož Omsk nestačil ve čtvrtfinále KHL na tým Ufy. S ním by měli reprezentační kádr doplnit také jeho spoluhráči Vladimír Sobotka a obránce Michal Kempný, který, povzbuzen nedávnou nominací na světový pohár, vyztuží obranné řady českého výběru.

Atmosféru národního týmu čerstvě okusili také tři nováčci, shodou okolností všichni z brněnské Komety. Jan Káňa, Martin Dočekal a Hynek Zohorna navlékli tréninkový dres s českým státním znakem na hrudi vůbec poprvé.

Tím však jejich cesta u reprezentace nekončí. Všichni se, stejně jako nováčkovská trojice, těší na MS 2016 a udělají vše proto, aby se prosadili do finální sestavy. „Nepřijel jsem sem jen proto, abych se sklouznul. Chtěl bych na mistrovství,“ říká odhodlaně například reprezentační stálice Martin Zaťovič. Do sestavy však výrazně promluví průběh vyřazovacích částí jednotlivých hokejových soutěží, zejména pak té nejpopulárnější. Kluby NHL mají na soupiskách velká česká jména, o která bude mít Vladimír Vůjtek zájem.

První ostrý test čeká Vůjtkovu družinu na přelomu března a dubna v Ústí nad Labem, kde se česká parta utká s hokejisty Německa.