Zpět
článek

Příprava hokejistů na MS 2016 v Moskvě pokračuje. Na řadě je Finsko

Po švýcarské štaci čeká na české reprezentanty další cesta. Tentokrát na sever. Ve čtvrtek 21. dubna v 18:30 změří síly s finským výběrem trenéra Kariho Jalonena v Oulu. O dva dny později, tedy v pátek v 15:00, se Vůjtkova družina přesune o něco jižněji zemí tisíce jezer a v městečku Kuovola vyzve finskou partu v rámci Euro Hockey Tour znovu.

Hokejisté, kteří se perou o pozici v týmu na světovém šampionátu v Moskvě, mají za sebou dva úspěšné duely s Německem a v polovině dubna se mohli radovat z výhry ve Švýcarsku, když dokázali přetlačit tamní výběr v prodloužení odvetného utkání. Jedinou prohru musel Vladimír Vůjtek skousnout 13. dubna, kdy Češi padli v prvním utkání na švýcarské půdě.

V reprezentačním kádru českých borců došlo před zápasy evropské hokejové tour k několika změnám. Rozloučit s týmem se po švýcarském dvojboji museli obránci Jan Rutta s Markem Trončinským a forvardi Jan Hruška s Rudolfem Červeným, ve Finsku naopak nastoupí hráči, hájící barvy zámořských klubů v nejslavnější soutěži světa.

Michal Jordán i Jiří Sekáč by měli do obou duelů se Suomi zasáhnout. „Jiří Sekáč bude na pravé straně útoku s Kubalíkem a Holíkem, ještě však přemýšlíme nad variantou spolupráce s dalšími hráči z NHL,“ prozrazuje Vladimír Vůjtek více informací k postavení českého útočníka.

Velká změna přišla také v českém brankovišti, kde zkušeného Jakuba Kováře nahradil plzeňský fantom Matěj Machovský a doplnil tak trojici gólmanů ve složení Machovský, Furch, Francouz. I nadále však trenéři národního týmů koketují s myšlenkou, kdy by mohl českou svatyni strážit gólman z nejlepší světové hokejové soutěže. „Myslíme na to, nepustili jsme to z hlavy, ale nejspíše to nevyjde. Kluci by v klubech pravděpodobně neprošli zdravotními prohlídkami,“ dodává Vůjtek k situaci ohledně Petra Mrázka či Michala Neuvirtha.

Již nyní je jisté, že kádr v dresech se lvem na hrudi doplní také čerství mistři KHL Jan Kovář s Tomášem Filippim. Novopečení šampioni z Magnitogorsku by se měli připojit k týmu však až před duely proti Švédům ve Znojmě.

Český lodivod čeká i na další hráče, kteří by ze zámoří rádi pomohli své rodné zemi na šampionátu, čas se ale krátí. „Pokud ještě dorazí někdo z NHL, chtěli bychom, aby nastoupili ve Znojmě proti Švédsku. Bylo by dobré, aby si zvykli na širší kluziště,“ velí kouč národního mužstva před blížícím se MS 2016. Na utkání proti Kanadě 3. května by už mělo být mužstvo pro moskevský turnaj zcela kompletní.

Tým Suomi se rovněž může pyšnit prvními posilami z NHL. Kouč, který před dvěma lety dovedl do finále KHL tým pražského Lva, už má ve svých řadách Leo Komarova a Markuse Granlunda. První útočník nasbíral v letošní sezóně za Toronto 36 bodů v 67 duelech. Mladík Granlund se v průběhu sezóny přesunul z Calgary do Vancouveru a v součtu si připsal 10 bodů ve 47 zápasech.

Sestava národního týmu před duely ve Finsku

Brankáři:
Pavel Francouz, Dominik Furch, Matěj Machovský

Obránci:
Michal Kempný, Tomáš Kundrátek, Michal Jordán, Jan Kolář, Petr Zámorský, Jakub Jeřábek, Tomáš Voráček, Milan Doudera, Josef Hrabal

Útočníci:
Roman Červenka, Petr Koukal, Lukáš Kašpar, Martin Zaťovič, Tomáš Zohorna, Robert Kousal, Tomáš Vincour, Jiří Sekáč, Milan Gulaš, Petr Holík, Dominik Kubalík, Tomáš Urban, Richard Jarůšek