Zpět
článek

Pozoruhodný program MS: na Čechy čekají všichni těžcí soupeři už na začátku

Mistrovství světa 2014 ještě nezačalo, ale už teď slibuje, že bude v mnoha ohledech zajímavé. Určitě nejzajímavější je samotné místo konání – Bělorusko bude hostit tento svátek hokeje vůbec poprvé. A stojí za povšimnutí, že takovéto premiéry přináší českému reprezentačnímu týmu štěstí. Když se v roce 2000 poprvé konalo MS v postsovětském Rusku, v roce 2006 v Lotyšsku a v roce 2011 na Slovensku, Češi pokaždé zářili a vždy přivezli medaile.

Zajímavý je pro českého fanouška ale i harmonogram turnaje. Je to něco, na co rozhodně nebyl doposud zvyklý.

Nejdřív Slováci, poté Švédsko a pak Kanada

V osmičlenné skupině čekají na národní tým tři těžcí soupeři. A se všemi se hráči se lvíčkem na prsou utkají pěkně popořadě už na samém začátku. Úvodní utkání odehrají čeští hokejisté 9. května v atraktivním derby se Slovenskem. 11. května Češi zkříží hokejky se Švédskem a hned o den později se s národním týmem střetnou javorové listy. Teprve poté budou Češi bojovat o body s o poznání přijatelnějšími soupeři – budou to postupně Italové, Dánové, Norové a na samý závěr Francouzi.

Neporuší se tradice skvělých startů do turnaje?

Tohle je pro český tým opravdu nezvyklá situace. Doposud tradice velela nejdříve se rozehřát v zápasech s lehčími soupeři a teprve na závěr skupiny se bojovalo o umístění v tabulce pro playoff s rivaly ze Skandinávie, z Ruska nebo ze zámoří. Sice se často podotýká, že v hokeji se rozdíly mezi silnými a slabými soupeři stírají a outsideři začínají adepty na medaile nepříjemně trápit. To je sice pravda, ale pořád platí příjemné pravidlo, že tým České republiky vždy své úvodní utkání na MS zvítězil. Týmy, jako Dánsko, Francie, Bělorusko a Lotyšsko, které byly na posledních mistrovstvích světa prvními vyzyvateli českého národního týmu, nikdy neměly šanci.

Je na co se těšit

V Minsku na české hokejisty nečeká žádná procházka růžovým sadem. Od úvodního utkání se nedá čekat nic jiného, než tuhý boj – Slováci jsou nevyzpytatelný soupeř a jejich kouč Vůjtek již prokázal, že ví, co na Čechy platí. Švédové jsou snad nejneoblíbenější možný oponent. A hned za nimi, jako zlatý hřeb, důrazní Kanaďané, kteří vždy pomýšlí na vítězství v turnaji...

Optimisticky smýšlející fanoušek si jistě bude malovat tento scénář: nejdříve zaskočit silné a doposud nerozehrané soupeře a poté už jen sbírat body v zápasech proti týmům druhého sledu, jimž tradičně po prvních třech čtyřech utkání turnaje dochází síly a v dalších kláních už tolik nekoušou.

Ale v hokeji není nikdy nic tak jednoduché. Nechme se překvapit, jaký příběh bude psát premiérový běloruský hokejový šampionát.