Zpět
článek

Pomalý rozjezd, skvělý finiš. Na Čechy nestačilo ani Německo

Další povinné vítězství mají čeští hokejisté na kontě po utkání s Německem, podle předpokladů se ale nerodilo vůbec lehce. Německo v duelu o možný postup do čtvrtfinále dvakrát vedlo, nakonec se však skóre překulilo ve druhém dějství na českou stranu. Růžičkovi svěřenci si připsali tři body po výhře 3:2 a upevnili si v pražské skupině třetí místo za Kanadou a Švédskem.

Čeští hokejisté nevstoupili po dvoudenní pauze do utkání s Německem příliš šťastně, outsider duelu si hned v prvních minutách vypracoval řadu dobrých brankových příležitostí. Za kvalitní hru v útočném pásmu byli němečtí reprezentanti odměněni po osmi minutách hry, kdy obránce Čáslavu s Němcem vyškolil Daniel Pietta, který dostal svůj celek do zaslouženého vedení. Před vyprodanou O2 Arénou pokračovali Němci ve vynikajícím výkonu, doplatili však na nepřesnost v zakončení, čehož čeští hráči náležitě využili.

 

Při svém prvním střídání si gólovou radost vystřihl Michal Vondrka, jemuž k úvodní trefě na turnaji pomohla velká dávka štěstí. Puk se od jeho brusle odrazil do protihráče a nakonec skončil za zády gólmana Pielmeiera! Vyrovnávací branka svěřence trenéra Vladimíra Růžičky probrala, krátce po Vondrkově gólu se mohl prosadit Jaromír Jágr, svůj samostatný únik však ve vedoucí gól nepřetavil. I přes střeleckou převahu Čechů se krátce po začátku druhého dějství opět do vedení dostali Němci. Rychlý kontr ve dvou proti jednomu zakončil rychlou střelou do Pavelcovy sítě Michael Wolf.

 

Druhé vedení německému výběru vydrželo pouze dvě minuty, kdy vzal na svá bedra odpovědnost Petr Koukal a prudkou ranou zametl kotouč přímo pod víko. Obrovský tlak českého týmu ve druhé třetině gradoval a nakonec přinesl i důležitou vedoucí branku. Přečíslení tři na jednoho ukončil český kapitán Jakub Voráček ranou mezi betony Pielmeiera a poprvé v zápase naklonil skóre na stranu Česka. Silný nápor ve druhé části již branku nepřinesl, gólovou radost si fanoušci v hlavním městě užili až po střele Jaromíra Jágra z 56. minuty utkání.

 

Česká reprezentace nakonec porazila Německo v poměru 4:2, při čemž svého soka přestřílela 38 ku 13. Získala tedy důležité tři body, které jí definitivně pojistily účast mezi čtvrtfinálovou smetánkou. Před našimi reprezentanty je nyní den pauzy, po kterém si to rozdají o třetí místo proti Švýcarsku.

 

Německo – Česko 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 8. Pietta (Müller, Krueger), 24. Wolf (Rieder) – 14. Vondrka (Nakládal), 26. Koukal (Kolář), 28. Voráček (Jágr, Nakládal), 56. Jágr (Červenka)
Vyloučení: 3:3; Využití: 0:1; V oslabení: 0:0; Střely na bránu: 38:13; Diváci: 17 383.

Sestava Česka: Pavelec (Salák) – Hejda (A), Jordán, Kolář, Nakládal, Němec, Čáslava – Sobotka, Hertl, Voráček (C) – Červenka, Jan Kovář, Jágr (A) – Novotný, Smoleňák, Erat – Zaťovič, Koukal, Simon – Vondrka.

 

Ostatní zápasy:

Slovinsko – USA 1:3

 

Ohlasy po utkání:

Jiří Novotný: Úvod utkání nebyl z naší strany dobrý, takhle hrát prostě nemůžeme. Musíme jít naplno od první minuty, protože proti silnějším soupeřům by se nám to nemuselo vyplatit. Trenéři nás na to pořád upozorňují, je zarážející, že po sobě koukáme a nepomůžeme si. Když prohráváme, tak zapneme a to se znovu ukázalo proti Němcům, protože jsme byli ve všech směrech lepší. Jsem rád, že jsme vyhráli.

 

Petr Koukal: V dnešním zápase bylo hlavní, že jsme pokaždé dokázali na vedoucí gól Němců odpovědět. Gól je pro mě důležitý, ale pochopitelně je hlavní úspěch týmu. Já jsem nejprve chtěl nahrávat, puk se ke mně vrátil a znovu již jsem nahrát nemohl. Díky tomu jsem puk podržel a pak už musel střílet.