Zpět
článek

Papíroví outsideři se bouří! Kazachstán i Lotyšsko trápí favority

Už dávno nejsou ty časy, kdy všichni papíroví outsideři dostávali od velkých hokejových zemí gólovou nadílku. Sice se stále ještě nějaký podobný vysoký výsledek urodí, ale čím dál častěji mají hokejové velmoci problémy s týmy, jako jsou Dánsko, Norsko a Francie. Na letošním mistrovství světa se této role zatím chopily Kazachstán a Lotyšsko.

Lotyšsko

Lotyšský výběr na úvod mistrovství světa sehrál dva velmi těžké duely, avšak z obou se mu povedlo vydolovat po bodu za prohru v prodloužení, či po nájezdech. V obou případech jeho úspěch stál na perfektních výkonech brankářů, Elvis Merzlikins a Edgars Masalskis místy až ničili soupeře svými vynikajícími zákroky. Zatímco Masalskis je již známým a zkušeným gólmanem, pro něhož je toto MS jedno z mnoha, kterých se účastnil, Merzlikins je v národním týmu stále ještě začátečníkem. Sice již odehrál několik utkání v lotyšském dresu, avšak v tomto roce je na mistrovství světa dospělých vůbec poprvé.

A představil se opravdu ve velkém stylu. Naskočil hned do prvního duelu, v němž se Lotyšsko střetlo se Švédskem. Sice inkasoval už ve třetí minutě hry, ale poté svou bránu až do konce základní části uzamkl na pevný zámek. Jeho kolegové v poli tuto šanci nepromarnili, a díky trefě Sotniekse poslali utkání do prodloužení. V něm Lotyšsko přišlo o možnost vybojovat druhý bod vlastní hrubou chybou v obraně, po níž na Merzlikinse sami mířili hned dva Švédi. Ti po krátké souhře dopravili puk do brány, a pečetili tak lotyšskou porážku 1:2 po prodloužení. Merzlikins však v tomto zápase pochytal 42 střel!

V druhém střetnutí proti české reprezentaci se do brány postavil Masalskis. I on sice musel tahat puk ze své brány ze začátku zápasu, a to dokonce dvakrát, ale i jemu se podařilo svůj celek dotáhnout do prodloužení. Lotyši totiž postupem času stav utkání otočili ve svůj prospěch, svěřenci trenéra Vůjtka ale v poslední minutě závěrečné třetiny vstřelili vyrovnávací trefu. V následném prodloužení ani jeden tým neskóroval, takže o osudu duelu rozhodly samostatné nájezdy. Jediným jejich úspěšným exekutorem byl Lukáš Kašpar, který tak českému týmu vystřelil druhý bod za triumf 4:3 po nájezdech.

Proti České republice se prosadil i lotyšský Roberts Bukarts, který v extralize hájí barvy Zlína. Byl to právě Bukarts, kdo musel v nájezdové loterii vyrovnat, aby souboj pokračoval, avšak puk mu ujel do rohu hřiště.

Kazachstán

Také Kazachstán dosud na mistrovství světa v Rusku předváděl dobré výkony, díky kterým si podobně jako Lotyšsko vybojoval dva body. Jemu se však povedlo jednou vyhrát, po nájezdech slavil triumf nad Švýcarskem. V dalším zápase se střetl s domácím mužstvem vedených trenérem Znarokem, a i když dokázal s Rusy držet krok, nakonec jim přece jen podlehl. I tak se ale ukázal ve velmi dobrém světle. Pokud by takhle pokračoval i dále, mohl by třeba pokukovat i po čtvrtfinále!

Nemá ale smysl předbíhat. Švýcaři totiž byli proti Kazachům jasně střelecky dominantnější, na bránu Kolesnika vyslali 51 projektilů! Kazašský gólman však podobně jako jeho lotyšští kolegové svými zákroky trýznil soupeřovy snajpry. Vrcholem pak byly samostatné nájezdy, v nichž sice na úvod dvakrát inkasoval, ale poté v nejdůležitějších chvílích dvakrát svůj tým podržel, a Kazachstán tak slavil vítězství 3:2.

S Ruskem se kazašský celek pustil do střeleckých hodů, po dvanácti minutách hry prohrával 2:3. Během této doby však o obraty nebyla nouze. Rusové se nejprve ujali vedení, avšak dvěma góly během jedné minuty se do jednobrankového náskoku dostali Kazaši. Střelecká impotence ruských borců z duelu s českým výběrem byla ale ta tam, neboť dalšími dvěma trefami si tým trenéra Znaroka vzal vedení zpět.

Během zbytku utkání se Kazachstánu ještě dvakrát podařilo vyrovnat, ale ani to na body nestačilo. Rusko si již nemohlo dovolit zklamat své diváky, kteří se po nezdaru s českou reprezentací těšili na snadné body. Tentokrát se tedy mohli radovat, neboť jejich favorité vyhráli 6:4.

Někdo další?

Mistrovství světa se teprve rozjíždí, ale už teď je jisté, že o dramata nebude nouze. Můžeme jen doufat, že se v nich objeví i další mužstva, která jsou často odsuzována do rolí outsiderů. Potenciál potrápit favority má však většina z nich, takže kdo ví, který se postará o další překvapení turnaje.