Zpět
článek

Národní tým předvedl ve Finsku dobré výkony

Česká reprezentace načala dubnovou část Euro Hockey Tour dvěma zápasy ve Finsku. Tamní Suomi nejprve výběr trenéra Vůjtka přemohl těsně 3:2, o dva dny později si však Češi v přípravě na MS 2016 vylámali na Finech zuby a padli 1:4. „Sehráli jsme dobrá utkání, i když to první bylo lepší, aspoň po výsledkové stránce,“ řekl trenér Vladimír Vůjtek.

Ve čtvrtek se jako první z gólu radovali Češi. Lukáš Kašpar po naskočení ze střídačky dojel s pukem až k brance a svižnou střelou dostal kotouč mezi betony do sítě domácích. Zanedlouho však finská souhra přinesla vyrovnání, kterou z mezikruží zakončil Tomi Sallinen. Vedení zpět na stranu českých hokejistů strhl minutu před první sirénou obránce Michal Kempný, jehož projektil proletěl od modré čáry až za Koskikena. Druhé a zároveň poslední vyrovnání zařídil finský mladík Sebastian Aho, který na pravém kruhu pohotově odpálil zpětnou přihrávku svého spoluhráče. Necelou minutu a půl poté bylo nařízeno trestné střílení ve prospěch České republiky. Zmocnil se ho Lukáš Kašpar a svým druhým gólem v utkání zpečetil výhru Česka. „Já si myslím, že mezi nohama je prostě díra pořád a ten brankář, když ho dostanete do pohybu, se musí zákonitě hnout. Vznikne tak ještě větší díra,“ tvrdí nájezdový exekutor Kašpar.

Druhý duel skončil výrazně lépe pro Finy. Ti se dostali do vedení z kraje druhé dvacetiminutovky, když první trefu v utkání zaznamenal Juuso Hietanen. O pět minut později však skóre bylo vyrovnané, Jiří Sekáč dostal puk do jízdy a z mezikruží pohodlně vypálil dřív, než jej dojeli dva domácí obránci. Dále ale už byli úspěšní jen hokejisté Suomi. Ti si dokázali ještě do druhé sirény vybudovat dvoubrankový náskok a výhru zpečetil v páté minutě třetího dějství Tommi Kivistö. Utkání provázel problém s časomírou, která se nerozjela po celou dobu zápasu. „Na konci první třetiny jsem normálně chytal dál a najednou vidím, jak už jdou všichni do kabiny,“ řekl nevěřícně po zápase gólman Pavel Francouz. „Nebylo to pro nikoho příjemné. Na takové úrovni by se to stávat nemělo, ale prostě se stalo,“ doplnil reprezentační kouč.

Už ve středu a pátek poměří česká reprezentace síly s výběrem Švédska. Hokejisté Tre Kronor se dostaví na jih Moravy do Znojma. Oba duely startují v 19:20.

Statistiky z prvního utkání s Finskem:

Finsko – Česko 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Tomi Sallinen (Jere Sallinen), 27. Aho (Granlund, Jaakola) – 7. Kašpar (Kempný), 20. Kempný (Kundrátek), 28. Kašpar (TS)

Sestava ČR: Furch (Francouz) – Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný, Zámorský, Kolář, Hrabal, Doudera – Gulaš, Červenka, Vincour – Kašpar, Koukal, Zaťovič – Sekáč, Holík, Kubalík – Jarůšek, Kousal, Zohorna – Urban

Statistiky z druhého utkání s Finskem:

Finsko – Česko 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Hietanen (Granlund), 32. Granlund (Rantanen), 38. Jaakola (Granlund), 45. Kivistö (Rantanen, Komarov) – 35. Sekáč (Zámorský, Holík)

Sestava ČR: Francouz (Machovský) – Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný (A), Zámorský, Kolář, Doudera, Voráček – Jarůšek, Červenka (C), Kubalík – Kašpar, Koukal (A), Zaťovič – Sekáč, Urban, Holík – Gulaš, Kousal, T. Zohorna. – Vincour.