Mistrovství světa v Bělorusku – kolínské déjà vu?
Do běloruského mistrovství světa sice zbývají ještě necelé dva měsíce, už teď ale můžeme najít řadu podobností s šampionátem, který se hrál před čtyřmi roky v Německu. Alespoň z pohledu českého týmu. Možná je v tomhle případě přání otcem myšlenky – nikdo by se nezlobil, kdyby tento nadcházející hokejový svátek přinesl českému národu podobné zážitky, jako zmíněné mistrovství světa v Kolíně nad Rýnem a v Mannheimu. Přesto ale těch okolností, které oba šampionáty spojuje, je tolik, že je to až podezřelé. Posuďte sami.
Růžička a spol. jsou zpátky
Jako kouč národního týmu se opět představí Vladimír Růžička, vrátivší se po několikaletém období nadvlády Aloise Hadamczika. Spolu s Růžičkou přichází i jeho dvorní asistent Ondřej Weissmann, který v této funkci figuroval i při úspěšných šampionátech nejen v Německu, ale také ve Vídni. Třetí do party je bývalý řízný bek a sběratel úspěchů v ligovém i mezinárodním hokeji – Jaroslav Špaček.
Pokus o napravení dojmu ze zpackané olympiády
Tito muži přichází ve stejné situaci, jako byla před čtyřmi roky. Zimní olympijské hry coby nejdůležitější hokejový svátek se vůbec nepovedly a fanoušci si lámou hlavu stejnými otázkami, jako v roce 2010 – dokáže český hokej ještě stačit švédskému, kanadskému, ruskému nebo americkému hokeji? Je možné poskládat tým třiadvaceti bojovníků, kteří jsou schopni na ledě vypustit duši, aby vybojovali nějaký úspěch? V roce 2010 Růžička a jeho svěřenci všem skeptikům dokonale zacpali pusu – jak tomu bude letos?
Stejní účastníci
Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Přestože se každý rok mění složení účastníků turnaje – dva nejslabší týmy vypadávají a nahrazují je nejlepší týmy z Divize 1 – v roce 2014 se v Bělorusku sejde naprosto stejná šestnáctka týmů, jako se účastnila německého turnaje v roce 2010. Ba co více, český tým v základní skupině čeká Švédsko, Francie a Norsko, tedy staří známí ze základní skupiny z Mannheimu. Jedinou vadou na kráse je jen to, že se změnil turnajový systém a vedle těchto týmů se musíme střetnout i s Kanadou, Slovenskem a Itálií.
Legionáři nepomůžou
Můžeme říct s jistotou už teď, že český tým nenastoupí v Bělorusku v nejlepším složení – nebo tedy ve složení, které se obvykle považuje za nejlepší možné. Řeč je o posílení týmu hvězdami z NHL. Před čtyřmi roky měl Růžička z nejlepší hokejové soutěže k dispozici jen Rozsívala a Vokouna. Teď to nebude o moc lepší. Kluby, v nichž nastupují osvědčené české opory, jako jsou Plekanec, Krejčí, Hertl, Sobotka nebo Hejda, míří nezadržitelně do play-off. A u těch, kteří si o Stanley Cup asi nezahrajou, hrozí, že odmítnou z jiných důvodů. Eliášovi se narodila druhá dcera a asi bude chtít být s rodinou, Zbyňka Michálka v průběhu celé sezóny trápí zranění, Fleischmann a Tlustý trpí katastrofálním poklesem formy. Z té hrstky hráčů, co by přijet mohli, se nabízí snad jen Frolík, Milan Michálek, Hemský a...
Faktor Jágr
Jágrovi sice snad každý přeje ještě jednou si zahrát o Stanley Cup, nicméně – New Jersey Devils jsou momentálně v konferenci až jedenácté. Jágr byl před čtyřmi roky v Německu klíčovým mužem. Je zajímavé, že když po jeho boku nastupuje celá řada jiných hvězd, zpravidla to moc nefunguje – to jsme viděli ve Vancouveru i v Sochi. Ale s týmy, v nichž figurují převážně mladíci a podceňovaní neznámí hráči, dokáže Jágr udělat hotové divy. Bude tomu tak i letos?