Zpět
článek

Lotyšsko zaskočilo favorita

Také druhý den mistrovství světa se zrodilo velké překvapení – Lotyšsko vyhrálo nad favorizovanými Finy a Němci udolali Kazachy až v nájezdech.

Skupina A

Chvíli před polednem vstoupili poprvé do turnaje Norové. Ti si vcelku jednoznačně poradili s Italy, kterým nedovolili dát ani jednu branku. Seveřané šli do vedení v 6. minutě, od té doby měli více ze hry. Soupeř si vytvořil největší příležitost utkání na začátku druhého dějství. Italové v přesilovce trefili tyč, o tom, zda puk opravdu nepřešel brankovou čáru, se ale dlouho radil český sudí Fraňo s kolegou u videa. Snažení Italů zastavili norští hráči druhou brankou ve 32. minutě, ve třetí části už severský tým kontroloval hru a v 54. minutě pečetil své vítězství. Norové si poradili s Itálií 3:0.

Stejný výsledek se zrodil i při odpoledním utkání mezi Švédy a Dány. Obhájci zlata svého soupeře jasně přehrávali a základ pro svůj úspěch stanovili v první třetině. Švédsko vedli od 12. minuty a po několika šancích se těsně před přestávkou dočkalo i druhé branky. Ve druhé části měli navrch hráči tří korunek, kteří však další zásah přidali až ve třetím dějství. Dánové se snažili o kontaktní gól, jejich úsilí ale překazila třetí obdržená branka ve 49. minutě. Švédové zvítězili nad Dánskem 3:0.

Program v hale Čižovka ukončilo utkání Slovenska s Kanadou. První třetina byla z obou stran spíše opatrná – Kanaďané nechtěli navázat na senzační porážku od Francie a Slováci měli v nohách těžký duel s Českem. K vidění bylo jen málo opravdu nebezpečných šancí, branky začaly padat až ve druhé dvacetiminutovce. Do vedení šli jako první hráči Slovenska ve 33. minutě, nadějný stav ale neudrželi dlouho, zámořský tým po pěti minutách vyrovnal. Třetí část patřila jasně Kanaďanům. Ve 48. minutě potrestali hokejisté s javorovými listy špatné střídání soupeře a utkání si i díky dvěma slepeným gólům před koncem hrací doby pohlídali. Kanada přehrála Slovensko 4:1.

Skupina B

Německo po většinu zápasu Kazachy přehrávalo, přestřílelo je dokonce 43:17, přesto ztratilo bod. Utkání plné nepřesností a chyb v rozehrávce začali lépe Němci, do vedení šli v 11. minutě ale hráči Kazachstánu. Němečtí hokejisté se snažili co nejrychleji odpovědět, což se jim podařilo minutu před přestávkou. Tým z východu měl více ze hry na začátku prostřední třetiny, pak už se ale do náporu dostali znovu Němci, trápila je však produktivita. Utkání se po šedesáti minutách nerozhodlo, branka nepadla ani v prodloužení, vítěze určily až nájezdy. Německo těsně porazilo Kazachstán 2:1 po samostatných nájezdech.

V odpoledním duelu mezi Finskem a Lotyšskem se zrodilo další velké překvapení turnaje. Bronzoví medailisté z olympiády měli od úvodních minut převahu a v 5. minutě dali první gól, Lotyši však dokázali o 105 vteřin později vyrovnat. Hokejisté Lotyšska postupně zvyšovali tempo a ve druhé třetině dokonce svého favorizovaného soupeře přestříleli 16:6. Do vedení však šli opět hráči Suomi ve 32. minutě, Lotyši znovu vyrovnali ve třetím dějství. Finové se z šoku neprobrali, naopak v 53. minutě znovu inkasovali. Lotyšsko překvapivě zvítězilo nad Finy 3:2.

Vicemistři z loňského šampionátu Švýcaři nezažívají povedený start MS. Po Rusech je čekal další těžký zápas, tentokrát s Američany. Hráči s helvétským křížem se v první třetině prakticky pouze bránili, navíc dělali velké chyby v obraně, které však jejich soupeř nevyužil. Do prostřední části vstoupili Švýcaři lépe a ve 22. minutě se dostali do vedení. Zámořský tým vyrovnal, ovšem nerozhodný stav dlouho nevydržel – ve 30. minutě Švýcarsko znovu vedlo. Třetí třetina se povedla Američanům, ti dokázali ve 42. minutě opět vyrovnat a nakonec i otočit vývoj zápasu. Mužstvo USA porazilo Švýcary 3:2.