Zpět
článek

Lotyši se postarali o další překvapení

Lotyšsko po vítězství nad Finskem získalo další cenný skalp, tentokrát senzačně porazilo tým USA. Druhé zámořské mužstvo – Kanada – si bez problémů poradilo s Dánskem, výhry si připsaly také Švédsko a Finsko.

Skupina A

Naprosto bezproblémový zápas čekal odpoledne v hale Čižovka Kanadu. Ta od počátečních minut působila dojmem, že se spíše šetří, přesto šla v 5. minutě do vedení. To ale vydrželo krátce, Dánové v 10. minutě vyrovnali. Vedoucí gól pak zámořské mužstvo vstřelilo na začátku prostředního dějství, v němž měli hráči s javorovými listy jasně navrch. Jejich převaha pokračovala i ve třetí části, v níž čtyřmi brankami během devíti minut rozhodli celé utkání. Kanada s přehledem zvítězila nad Dánskem 6:1.

Švédsko nadále prochází turnajem neporaženo, ve večerním utkání se ale s Francií nadřelo. První dvacetiminutovka byla vyrovnaná, góly začaly padat až ve druhé části. Švédové se dostali do vedení ve 36. minutě a o pouhých 17 sekund později zvýšili. Reprezentanti země galského kohouta se nevzdali a v úvodu třetí třetiny snížili. Francouzi si vytvořili několik slibných šancí, k vyrovnání jim ale nepomohla ani power play. Švédové přetlačili Francii 2:1.

Skupina B

Gólová přestřelka byla k vidění v odpoledním utkání skupiny B. Lotyši, kteří měli na svém kontě i výhru nad Finy, nebyli pro tým USA lehkým soupeřem. Američané měli mírnou převahu, přesto se jako první prosadilo Lotyšsko. Přesně za minutu bylo vyrovnáno, Lotyši se ovšem ještě před přestávkou dostali znovu do vedení. Ve druhé části nejprve pobaltský celek zvýšil, Američané ale během minuty dokázali opět vyrovnat. Během posledních osmi minut hrací doby padlo celkem pět gólů, nejprve po jedné brance přidala obě mužstva, následně se znovu do vedení dostali Lotyši, kteří krátce nato zvýšili. Američané ještě zápas zdramatizovali snížením při power play, víc už ale nestihli. Lotyšsko překvapivě vyhrálo nad Američany 6:5.

Málo pohledný hokej se večer odehrál mezi Finy a domácím týmem. První větší šance znamenala rovnou gól – v 17. minutě se Finsko dostalo do vedení. Ve druhé části pokračovala nezáživná hra, kterou v úvodu přerušila pouze série vyloučení. Postupně získávali navrch překvapivě Bělorusové, trápila je však produktivita. Ani třetí část na obrazu hry nic neměnila, obě mužstva se soustředila především na obranu. V poslední desetiminutovce měli jasnou převahu domácí, kteří se drali za vyrovnáním. To se jim však nepovedlo, naopak v závěrečné power play inkasovali gólem do prázdné brány. Finové s problémy porazili Bělorusko 2:0.