Zpět
článek

K českému týmu se připojil Jaromír Jágr

Dlouho se nevědělo, zda se Jaromír Jágr rozhodne posílit českou reprezentaci na blížícím se mistrovství světa, nebo přibude Vladimíru Růžičkovi další omluvenka. V úterý ale přišla pozitivní zpráva – dvaačtyřicetiletý útočník přiletěl v pondělí do Prahy a už v úterý odpoledne absolvoval první trénink s národním mužstvem.

Tým New Jersey Devils, v němž Jaromír Jágr působí, nepostoupil do bojů o Stanley Cup a sezona pro něj skončila již na počátku dubna. Od té doby se Vladimír Růžička marně pokoušel kladenskému odchovanci dovolat. Ten pouze poslal vzkaz, že si musí případný start na MS rozmyslet. Ještě minulý týden tak neměl trenér české reprezentace zcela jasno, zda může s velezkušeným útočníkem počítat, či nikoliv. Až v úterý bylo definitivně potvrzeno, že dvaačtyřicetiletý vítěz z Nagana na mistrovství světa pojede.

Sám Jaromír Jágr prohlásil, že o omluvence z reprezentace vůbec nepřemýšlel. Naopak věděl, že na šampionát chce jet, potřeboval pouze dořešit smlouvu v NHL na příští rok a po dlouhé sezoně si trošku odpočinout. Aby se Jágr dostal po pauze zpět do zápasového tempa, zúčastní se Švédských her, poslední přípravy před MS, kde nejspíše odehraje všechna tři utkání. Na závěrečném turnaji Euro Hockey Tour nebude jedinou velkou hvězdou – Rusové budou mít v týmu Alexandera Ovečkina.

K české reprezentaci se překvapivě přidal také útočník Lva Praha Jakub Klepiš. Někdejšího hráče Slavie provázela v sezoně série zranění a ve Lvu nedostával tolik prostoru. Kvůli nedoléčenému zranění navíc nyní neodcestoval se svým týmem na rozhodující finálový zápas KHL, ale připojil se k národnímu mužstvu. V případě, že se Klepiš zbaví zdravotních potíží, popere se o místo v sestavě na mistrovství světa.

Národní mužstvo dál posiluje

Svou účast na šampionátu Vladimíru Růžičkovi nově potvrdil obránce Detroitu Jakub Kindl, jehož tým vypadl z play off v neděli. Svou pouť za Stanley Cupem ukončil také celek St. Louis, kde hrají útočník Vladimír Sobotka a obránce Roman Polák. Oba české hokejisty trenér národního mužstva kontaktoval, oba mají chuť reprezentovat, záleží tak pouze na tom, zda projdou výstupními lékařskými prohlídkami. Růžička i nadále sleduje vývoj vyřazovacích bojů v NHL, v hledáčku má především zkušeného obránce Jana Hejdu z Colorada a útočníky Tomáše Hertla ze San Jose a Jakuba Voráčka z Philadelphie. Všechny tři týmy ještě nemají jistý postup do druhého kola zámořské soutěže.

Další posily získá národní mužstvo po skončení finále KHL. Původně chtěl Vladimír Růžička nastoupit s Janem Kovářem z Magnitogorsku a několika hráči Lva, které však ještě nejmenoval, už na Švédských hrách. Vzhledem k prodloužení série o Gagarinův pohár na sedm zápasů od této myšlenky ale kouč ustoupil a hráčům dá po skončení klubových povinností několik dnů na odpočinek.