Zpět
článek

Jak se rodí sestava Kanady

Jaké družstvo pošle do Běloruska Kanada, tým, který tradičně jezdí na velké turnaje jen s těmi největšími ambicemi? Složení javorových listů je v tuhle chvíli zajímavé. Na první pohled v něm chybí nějaké skutečně zářivé hvězdy. Tak velká a zvučná jména, jako Stamkos, Giroux, Staal nebo Subban, kteří hráli na MS loni, letos zatím v kádru chybí. Že by Kanaďané nedokázali do Běloruska poslat nějaký nabušený tým?

Kanaďany nikdy nepodceňovat

Skutečný hokejový znalec se nenechá zmást. Kanaďané sestavují kádr pro mistrovství světa pomalu, ale obezřetně. Ze čtrnácti týmů NHL, jež nezasáhnou do bojů o Stanley Cup, by Kanaďané jistě poskládali tři, čtyři kvalitní týmy – ale generální manažer týmu Rob Blake nechce nic uspěchat. Nechává v týmu stále několik volných míst, aby je mohl doplnit skvělými hráči z týmů vyřazených v prvním kole play-off. Bývalý skvělý obránce Blake navíc ví, že není tolik nutné do týmu natlačit ty největší ostrostřelce, že je třeba myslet i na jiné priority. Loňský výběr Lindyho Ruffa sice vypadal na papíře hrozivě, i přesto šampionát ve Švédsku a ve Finsku skončil fiaskem.

Druhé místo synonymem pro porážku

Už nyní je ale jisté, že Kanada pošle do Běloruska tým výhradně složený z hráčů NHL. Již potřetí za sebou. Ty tam jsou doby, kdy národní tým tvořili z větší části hráči z evropských lig, z univerzitních týmů nebo z těch hráčů NHL, kteří dostávali ve svých klubech málo šancí a tak MS chápali jako možnost se konečně zviditelnit.

Taková byla devadesátá léta. V dnešní době tvrzení, že Kanaďané berou mistrovství světa jako podřadnou akci, už neplatí ani pro hráče, ani pro fanoušky. Je jasné, že kanadští milovníci hokeje daleko více preferují souběžně hrané play-off Stanley Cupu, na druhou stranu ale mnoho z nich také vášnivě probírá, jak bude vypadat složení mužstva pro MS v Bělorusku. A všichni stojí o to, aby Kanada, která vyhrála poslední dvě olympijské hry, potvrdila svoji vůdčí roli i na mistrovství světa, kde se na úspěch čeká už sedm let.

Kostru mužstva zatím tvoří Scrivens, Bieksa, Chimera a Turris

Rob Blake zatím do týmu povolal Bena Scrivense, jenž by mohl být brankářskou jedničkou. Určitě dobrá volba – Scrivens si navzdory tomu, že chytal v Edmontonu, jednom z nejslabších týmů NHL se zoufalou defenzívou, zachoval poměrně dobré statistiky. Nezapomenutelný je jeho výkon v zápase proti San Jose Sharks z konce ledna 2014, kde Scrivens stanovil nový rekord v počtu brankářských zásahů potřebných k vychytání čistého konta – kryl totiž celkem 59 střel a Edmonton tak senzačně vyhrál 3:0.

Obranu budou tužit například Myers a Bieksa. O Kevinovi Bieksovi bude určitě v průběhu turnaje hodně slyšet – je to typický zástupce agresivního kanadského hokeje a nebojí se používat tvrdých zákroků, aby zastavil soupeře. Zároveň je to ale nepostradatelný pilíř defenzívy Vancouver Canucks.

V útoku jsou zatím největší hvězdy Jason Chimera, Cody Hodgson, Nazem Kadri a Kyle Turris. Žádný z nich nenasbíral v sezóně více než šedesát bodů, ale jde o útočníky, kteří mají zpravidla jiné úlohy, než střílet góly. A ve svých klubech jsou ceněni jako důležité opory.

Uvidíme, jakým herním projevem Kanada na MS překvapí.

Prozatímní nominace Kanady na MS v Bělorusku

Brankáři:

Ben Scrivens (Edmonton/NHL), James Reimer (Toronto/NHL)

Obránci:

Kevin Bieksa (Vancouver/NHL), Ryan Ellis (Nashville/NHL), Erik Gudbranson (Florida/NHL), Marc Methot (Ottawa/NHL), Jason Garrison (Vancouver/NHL), Tyler Myers (Buffalo/NHL), Morgan Rielly (Toronto/NHL)

Útočníci:

Troy Brouwer, Jason Chimera, Joel Ward (všichni Washington/NHL), Alexandre Burrows (Vancouver/NHL), Cody Hodgson (Buffalo/NHL), Jonathan Huberdeau (Florida/NHL), Kyle Turris (Ottawa/NHL), Nazem Kadri (Toronto/NHL), David Perron (Edmonton/NHL), Sean Monahan (Calgary/NHL), Mark Scheifele (Winnipeg/NHL)