Zpět
článek

Jágr, Voráček, Crosby – zářivé hvězdy ozdobí MS 2015

Už jen několik dní zbývá do zahájení letošního hokejového mistrovství světa, které se koná v Praze a Ostravě. Všechna mužstva pomalu odhalují finální soupisky, na nichž figuruje nejedno světoznámé jméno. Kteří hvězdní hokejisté se budou snažit o to, aby vlajka jejich země při medailovém ceremoniálu stoupala ke střeše O2 arény?

Český národní tým má ve svém středu zkušenou legendu Jaromíra Jágra. Tento třiačtyřicetiletý veterán načal ročník 2014/2015 v dresu New Jersey, avšak ke konci února byl vyměněn do Floridy. Pantery se mu sice nepovedlo dotáhnout až do play-off zámořské soutěže, ale chytil se u nich bodově. Produktivitě NHL letos z českých hráčů vévodil Jakub Voráček, který se s dvaadvaceti góly a devětapadesáti přihrávkami usadil na pátém místě po základní části. Ani tato skvělá statistika pětadvacetiletého forvarda však nepomohla Philadelphii do play-off.

Také Kanada hlásí pro mistrovství světa zvučnou posilu, její útočné řady posílí Sidney Crosby. Ten se spolu s Voráčkem pral o Art RossTrophy, která se uděluje nejproduktivnějšímu hráči základní části NHL, avšak ani Crosby na ni nedosáhl. Jeho čtyřiaosmdesát bodů za dvacet osm branek a padesát šest asistencí mu stačilo „pouze“ na třetí pozici. Trofej nakonec pro sebe získal jiný kanadský útočník – Jamie Benn, který nashromáždil o tři body více než Crosby. Fanoušci Javorových listů se však Benna nedočkají, pětadvacetiletý hráč Dallasu totiž odmítl pozvánku do reprezentace.

Naopak Rusové se mohou dočkat Jevgenije Malkina, jehož Pittsburgh po prohře 1:4 na zápasy vypadl v prvním kole vyřazovací části. Pětadvacetiletý forvard si v aktuálně sezóně připsal sedmdesát bodů, z nichž osmadvacet tvořily góly a dvaačtyřicet nahrávky. Trenér Znarok chce získat i Vladimira Tarasenka, desátého muže v kanadském bodování NHL. Švédové se jistě těší na devětadvacetiletého Louiho Erikssona a o šest let mladšího beka Olivera Ekmana-Larssona, který se v tomto ročníku stal s třiadvaceti trefami nejlepším střelcem mezi obránci zámořské soutěže.

Kvalitními posilami se na mistrovství světa budou moci pochlubit i celky, s nimiž se až tak nepočítá v bojích o medaile, avšak přesto mohou pořádně kousat. Ve slovinském mužstvu se představí Anže Kopitar z Los Angeles, jenž letos šestnáct branek vsítil a na osmačtyřicet jich přihrál. Norské barvy bude hájit Patrick Thoresen, který v polovině dubna v KHL dokráčel s Petrohradem pro titul.

Mít hvězdné hráče v týmu je určitě skvělá věc a každé mužstvo se bude snažit, aby v jeho celku jich hrálo co nejvíce. Zda to ale budou právě tito hráči, nebo jejich „méně známí“ kolegové, kdo budou tahouny mužstva, se uvidí až na samotném mistrovství světa.