Zpět
článek

Hvězdy MS 2016 aneb jak si vedou jedni z nejlepších?

Světový šampionát v ledním hokeji je sice o týmových výkonech, pod drobnohledem však tradičně bývají také největší hvězdy, které se ho účastní. Ať už to jsou mladíci, na které čeká NHL, jako třeba Patrik Laine, nebo zkušení mazáci typu Dacjuk.

Jednoznačně největší pozornost přitahuje svými výkony čerstvě osmnáctiletý Fin Patrik Laine. Útočník, který na přelomu roků 2015 a 2016 válčil na světovém šampionátu do dvaceti let a nasbíral v sedmi utkáních třináct bodů (7+6) se nevídaně rozjel i na turnaji v Moskvě a Petrohradu. Při pohledu na statistiky a bodový účet finského mladíka, který čítá za tři odehrané zápasy šest bodů (4+2), je jasné, že pokračuje ve svém trendu dvou bodů na zápas, který nastolil na juniorském šampionátu.

Pod drobnohledem fanoušků a kritiků je také další mladý útočník, tentokrát se však jedná o kanadského šikulu. Connor McDavid, jednička draftu z roku 2015,se na turnaji ještě neprosadila, bodové konto Connora McDavida je i tak slušné. Devatenáctiletá hvězda Edmontonu si na svém premiérovém seniorském šampionátu připsala čtyři body ve třech utkáních (0+4).

Přesuneme-li se, alespoň pomyslně, z Petrohradu do Moskvy, všimneme si na hrací ploše v Ledovém Paláci při ruských zápasech kapitána s číslem třináct. Pavel Dacjuk si po vyřazení Detroitu v NHL nenechal ujít světový šampionát a pomáhá své rodné vlasti dosáhnout kýženého úspěchu. Rodák z Jekatěrinburgu je na ledě nepřehlédnutelný, ve statistikách však svítí u kolonky vstřelených gólů nula. Stejně jako kanadský mladík McDavid i Pavel Dacjuk čeká na svůj první gól na turnaji. Jediným bodových přínosem pro tým jsou jeho tři asistence.

Český kádr pod vedením Vladimíra Vůjtka sice nedisponuje velkým počtem zámořských hráčů, kapitán české party však za zmínku rozhodně stojí. Čtrnáctka s céčkem na prsou Tomáš Plekanec, odehrál v zámoří úctyhodných 843 zápasů za Montreal. Kapitán národního mužstva si v NHL připsal na své konto 216 vstřelených branek a 337 asistencí. Na světovém šampionátu zaznamenal dvě branky a žádnou asistenci.

Kanada válcuje na Mistrovství světa jednoho soupeře za druhým a prsty v tom má i tahoun anaheimských kačerů Corey Perry. Poprvé jako kapitán kanadského výběru táhne svůj celek za obhajobou zlatých medailí. V reprezentaci se rodák z Peterborough objevuje poprvé od olympiády v Soči, na šampionátu působil naposledy v roce 2012, kde si připsal na své konto v osmi zápasech sedm bodů (3+4). Letos má ze tří utkání zatím čtyři body (2+2).

Pravděpodobně největší hvězda se však na ruský turnaj teprve chystá. Domácí výběr, po vyřazení Washingtonu z NHL posílí ruská trojice Kuzněcov, Orlov a především Alexandr Ovečkin, do kterého většina fanoušků sborné vkládá velké naděje.