Zpět
článek

Hokejové arény MS 2016 slibují parádní podívanou

I když ve většině evropských soutěží je v těchto dnech pozornost hokejových fanoušků upřena na vyřazovací souboje v play-off, Rusko se pilně připravuje na mistrovství světa v ledním hokeji. To se odehraje v Moskvě a Petrohradu, tedy dvou největších ruských městech, která disponují moderními víceúčelovými halami. MS 2016 tak slibuje kvalitní podívanou v úžasném prostředí.

VTB IcePalace – Moskva

Tato relativně nová aréna známá i pod jménem Legends Arena byla otevřena 26. dubna 2015. Skládá se ze tří hal, přičemž dvě z nich jsou víceúčelové, a vhodné tak pro různé sportovní a kulturní akce. Velká hala je v rámci hokejových duelů a krasobruslení uzpůsobena pro 12 100 diváků, v případě basketbalového utkání se kapacita dá zvýšit až na 13 000 míst. Boxové střetnutí a koncerty může v této hale vidět dokonce 14 000 diváků.

Malá hala má podobné využití jako velká, ale její kapacita je výrazně nižší. Hokejové utkání v ní zhlédne jen 3 500 diváků. Třetí částí je tréninková hala, do níž se vejde 500 přihlížejících.

VTB Ice Palace je jistě ideální arénou pro nadcházející mistrovství světa. Své by o tom mohly říci i některé sportovní celky, pro které je tato aréna domácím stánkem. Pravidelně jsou v ní k vidění zápasy Kontinentální hokejové ligy, neboť své soupeře si do ní zve Dynamo Moskva. V rámci basketbalové Euroligy hraje ve VTB IcePalace svá utkání CSKA Moskva.

Tato aréna ale neslouží pouze k výše uvedeným akcím. Je totiž součástí tzv. „Park of Legends“, tedy komplexu, v němž se nachází ruské hokejové muzeum se Síní slávy a také aréna vodních sportů.

Yubileyny Sports Palace – Petrohrad

Petrohradská aréna, která jako druhá bude hostit utkání mistrovství světa, je výrazně starší než její kolegyně z Moskvy. Byla totiž založena v roce 1967 a město ji dostalo darem od sovětských odborů k padesátému výročí založení Sovětského svazu. Svá domácí střetnutí v ní hrával basketbalový Spartak Petrohrad. Diváci, kteří zamíří na zápasy MS 2016 do této haly, se ale nemusí bát, že by na ně čekalo nějaké plechové strašidlo. Aréna totiž byla v letech 2007 až 2009 zmodernizována, takže bezpochyby splňuje podmínky pro konání mezinárodních akcí.

Pro lední hokej má aréna kapacitu 7 012 míst. Stejně však jako v Moskvě se i v Petrohradu dá toto číslo navýšit, pokud by se tedy jednalo o basketbalový duel. Při takové příležitosti se do arény vejde až 7 700 diváků.

Ledová plocha je též hojně využívána pro krasobruslení, aréna je jedním z předních center tohoto druhu sportu. Kromětoho se ale v aréně pořádají třeba i festivaly, či koncerty. Během května však aréna své prostory přenechá výhradně hokejovému mistrovství světa, které se do Ruska vrátí po devíti letech.

 

Tomáš Schmiedt