Zpět
článek

Extraligové okénko: Kdo z hráčů má šanci podívat se na MS 2016?

Přípravy českého týmu na Mistrovství světa v ledním hokeji 2016 jsou v plném proudu, trenér Vladimír Vůjtek se s početnou sestavou chystá na dvojzápas s Německem. Je naprosto jasné, že aktuální soubor hokejistů nevydrží až do mistrovství světa kompletní, ovšem někteří hráči by se až do závěrečného výběru probojovat mohli. Podívejme se na to, kteří hokejisté z české extraligy by se ve finálové sestavě mohli objevit.

Roman Červenka

Jedna z nejvýraznějších postav letošního ročníku české extraligy, určitě nejlepší hráč Chomutova. Hlavně díky němu se nováček nejvyšší soutěže prokousal až do čtvrtfinále play-off, v němž však byl vyřazen suverénem ligy – Libercem. Červenka se za svůj celek bil jako lev, v osmačtyřiceti duelech základní části získal úchvatných jednašedesát bodů za třiadvacet branek a osmatřicet asistencí. Také ve vyřazovacích bojích nelenil, z osmi utkání si odnesl devět kanadských bodů.

Červenka prožil v dresu Pirátů báječnou sezónu, takže logicky vzbudil pozornost na evropské scéně. Sám i po konci Chomutova v play-off deklaroval, že pokračování své kariéry vidí v jiném týmu. Nakonec zakotvil ve švýcarské National League A, když ho do svých řad zlákalo mužstvo Fribourg-Gottéron. Na nadcházejícím mistrovství světa by jistě neměl chybět.

Petr Holík

Zlínští hokejisté dlouho v lize paběrkovali, ale podobně jako v loňské pomistrovské sezóně se dokázali vzchopit a probili se až do čtvrtfinále play-off. Svůj podíl na tomto úspěchu měl i Petr Holík. Čtyřiadvacetiletý útočník se také poměrně dlouho hledal, avšak jakmile se k zlínskému celku připojil Roberts Bukarts, začalo se Holíkovi více dařit. Spolu s lotyšským reprezentantem vytvořili údernou první lajnu, která Zlín dotáhla až do play-off.

Holík si v této sezóně připsal ve dvaašedesáti zápasech celkem jednapadesát bodů za osmnáct gólů a třiatřicet přihrávek. Pokud by se Holíkovi v přípravě před MS podařilo s nějakým spoluhráčem sednout si v jedné lajně, mohl by třeba zazářit i v reprezentaci, a předvést tak své kousky i přímo v Rusku.     

Dominik Kubalík

Plzeňský ostrostřelec svůj extraligový prach ještě nevyčerpal, proto Vladimír Vůjtek stále nemůže využít jeho služeb. Indiáni se totiž probojovali přes Olomouc až do semifinále play-off, kde narazí na pražskou Spartu. Východočeský celek se bude jistě spoléhat hlavně na svého snajpra, který v základní části pětadvacetkrát zamířil do černého.  K tomu navíc přidal patnáct asistencí, takže počet kanadských bodů se zastavil na čtyřiceti.

V dosavadních pěti střetnutích play-off se sice prosadil jen jednou, což však nemění nic na tom, že Kubalík je letos ve výborné střelecké formě. A právě ta by mohla plzeňského forvarda dostat až na MS v hokeji 2016.

Michal Birner

Z libereckého tábora by se dala vybírat řada hráčů, kteří by se mohli podívat na mistrovství světa 2016. Sestava Bílích Tygrů letos překonala rekord v počtu nasbíraných bodů v základní části, což se jí povedlo díky perfektní skladbě mužstva. Liberec měl – vlastně stále má, neboť v semifinále play-off pořád bojuje o titul – k dispozici několik kvalitních jednotlivců, kteří týmovým výkonem dokázali nadchnout nejednoho hokejového fanouška.

Michal Birner byl jednou z předsezónních posil Bílých Tygrů a liberecké vedení si může mnout ruce, že se jim takového hráče povedlo do svého týmu přivést. Birner si během své kariéry prošel KHL, loni řádil ve finské lize v mužstvu KalPa. V probíhající sezóně v dosavadních čtyřiapadesáti utkáních čtrnáctkrát skóroval a osmadvacetkrát na branku přihrál, takže nashromáždil celkem dvaačtyřicet bodů. I tento hráč s reprezentačními zkušenostmi by se trenéru Vůjtkovi mohl na mistrovství světa hodit.

Tomáš Schmiedt