Zpět
článek

Drama s Lotyši rozhodl Kašpar, Češi berou dva body

Raketový vstup do utkání a rychlé dvougólové vedení. Tak by se dal charakterizovat začátek duelu proti lotyšskému celku. Ani branky Tomáše Plekance však nestačily na zisk všech tří bodů. Lotyši dokázali otočit vývoj utkání. Zásluhou Michala Řepíka zápas dospěl až do samostatných nájezdů, kde byl jediným úspěšným střelcem Lukáš Kašpar a připsal české reprezentaci bod navíc.

Reprezentační výběr Vladimíra Vůjtka začal utkání poněkud opatrně a lotyšští hokejisté se toho snažili využít. Hráči v bílých dresech ostřelovali Francouze ze všech pozic, česká parta však úvodní tlak ustála a z ničeho nic udeřila. Tomáš Plekanec ve čtvrté minutě dostal ideální pas od Davida Pastrňáka, mezi kruhy napřáhl a kotouč si podél Masalskisových betonů našel cestu mezi tři tyče. O dvě minuty později bylo pro svěřence trenéra Beresnevse ještě o něco hůře. Na trestnou lavici musel po faulu odcestovat Maris Bicevskis a Tomáš Plekanec podruhé v utkání procedil touš do sítě po nezištné přihrávce Romana Červenky. Aby se o českém kapitánovi nemluvilo v úvodní periodě málo, šel si sednout na trestnou lavici. Po jeho hákování dostali k dispozici početní výhodu také Lotyši, družina v červených dresech se ale oslabení s přehledem ubránila. Největší šanci si hokejisté, vedení jako domácí, vytvořili čtyři minuty před koncem prvního dějství. Rodrigo Abols po chybě Doudery ukořistil černou pryž za bránou, za Francouze ji ale dostat nedokázal.

Pro Lotyše mohlo být ještě hůře tři minuty po úvodním buly druhého dějství. Zaťovič se šikovnou kličkou dostal do úniku, Masalskis ale nehodlal pouze přihlížet tomu, co český útočník udělá a tak ho tygřím skokem efektně připravil o kotouč, čemu zaaplaudovali snad všichni fanoušci v hale. Svěřenci trenéra Beresnevse se snažili ostřelovat českou klec, pokud však jejich pokusy nebyly zablokovány, vždy stál na konci akce připravený Francouz, který dokonale nahradil Furcha mezi třemi tyčemi. V jedenácté minutě se ve stoprocentní příležitosti ocitl Kempný, obránce z Omsku ale sám před bránou trefil pouze přesouvajícího se Masalskise. Na časomíře svítil čas 6:44 do konce prostředního odějství, když Jarůšek dostal skvělý pas do brejku, tváří v tvář Masalskisovi ale rovněž neuspěl a v hale se ozývalo hlasité „Edgars, Edgars.“ Nejblíže gólu byli Lotyši v pětatřicáté minutě, když Daugavinš poměrně překvapivou střelou trefil Francouzovu tyč. Nakonec se však parta kolem kapitána Daugavinše mohla radovat. Džerinš v přečíslení dvou na jednoho našel dobře postaveného útočníka Zlína Robertse Bukartse, který střelou o tyč snížil skóre. Chvíli na to se musel do kabin poroučet Ronalds Keninš, který zasáhl Tomáše Kundrátka do hlavy a Vůjtkův výběr tak dostal k dispozici pětiminutovou početní převahu.

 Tu však nedokázali hokejisté s českým znakem na hrudi využít ani na startu třetí třetiny a Masalskis dál zářil v lotyšské kleci. Nepřišel si na něj ani David Pastrňák, který nabral velkou rychlost na levé straně kluziště a prodral se až před lotyšského fantoma v masce, ten však opět odolal. Neproměňování šancí mrzelo český tým ještě více ve 48. minutě, když se v přesilové hře Lotyšska dostal k dorážce Zemgus Girgensons a střelou k tyči srovnal stav večerního utkání. Pro české barvy bylo ještě hůř 139 sekund před koncem třetí periody. Mikelis Redlihs se zjevil úplně sám mezi kruhy a překonal Francouze přízemní střelou. Když už se čeští fanoušci na stadionu rozhodovali zda se zvednout a jít domů, zaúřadoval Michal Řepík, který šikovně tečoval Jeřábkovu střelu mimo dosah Masalskise a vyrovnal jednu minutu a jednu sekundu před koncem třetího dějství na 3:3.

Prodloužení se neslo spíše v opatrnějším duchu a tak o vítězi utkání musely rozhodnout samostatné nájezdy. V těch byl jediným úspěšným střelcem Lukáš Kašpar, který neomylně našel skulinku mezi Masalskisovými betony a rozhodl tak o bonusovém bodu pro českou reprezentaci.

Ohlasy po utkání

Vladimír Vůjtek: Naši hru dnes můžeme rozdělit na dvě poloviny, v první části jsme dominovali a měli vedení 2:0. Tlačili jsme Lotyše, výborný Masalskis ale všechny naše pokusy vychytal. Druhá část byl lotyšský tým lepší a díky tomu dovedl utkání do prodloužení. Měli jsme velké štěstí, že jsme dokázali na konci vyrovnat a jsem velmi rád, že jsme dnes vyhráli. Hráčům patří velké poděkování.

Michal Řepík: Je to velká škoda, vedli jsme o dvě branky a nechali jsme je vrátit do hry. Dostali jsme gól na 3:2 a díky bohu jsme dokázali ještě vyrovnat. Oni od půlky zápasu hodně bruslili, možná jsme po zápase s Ruskem byli ještě trošku unavení. Musíme si odpočinout, potrénovat a jít do toho jako ve Znojmě, kde jsme zahráli skvěle.

Tomáš Plekanec: Udělali jsme nějaké chyby, dostali jsme se po tlak a proto dokázali Lotyši otočit vývoj utkání. Myslím, že si sedneme, podíváme se na video, něco si řekneme a půjdeme do dalšího zápasu. Zítra budeme mít nejspíš pouze lehký trénink a budeme odpočívat, to teď všichni potřebujeme.

Lotyšsko - Česko 3:4sn (0:2, 1:0, 2:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Bukarts (Džerinš), 49. Girgensons (Abols, Daugavins), 58. Redlihs (Džerinš, Bukarts) – 4. Plekanec (Pastrňák, Červenka), 7. Plekanec (Červenka, Kašpar), 60. Řepík (Jeřábek, Kovář), rozh. náj. Kašpar. Vyloučení: 4:4. navíc Keninš 5+DKÚ Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na bránu: 25:39. Diváci: 4650.

 

Česká sestava: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný (A), Kundrátek, Doudera – Červenka (A), Plekanec (C), Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Filippi, Koukal, Jarůšek – Zaťovič.