Zpět
článek

Dosavadní průběh MS: Překvapení z Běloruska či tápající Slováci

Mistrovství světa 2015 v Praze a Ostravě se rychlým tempem přiblížilo do své poloviny, před celky je boj o poslední místa mezi hvězdnou čtvrtfinálovou osmičkou. V ní by podle dosavadních výsledků neměl chybět nikdo z hlavních favoritů, o největší překvapení se zatím rozhodně starají Bělorusové, kteří okupují druhou příčku ostravské skupiny. V Praze naopak čeká složitá práce hokejisty helvetského kříže.

Drobná zaváhání mohou Švýcary mrzet, na dostřel je Německo

Pražské skupině A vévodí po čtyřech zápasech suverénní Kanada, která zatím na turnaji nepoznala příchuť porážky a dokázala porazit oba největší konkurenty ze Švédska a České republiky. S velkými potížemi se zatím potýkají Švýcaři, kteří hned na úvod ztratili dva body s nováčkem z Rakouska, stejný počin zopakovali i v duelu proti Lotyšsku, čímž si výrazně zkomplikovali cestu do vyřazovacích bojů. Na záda jim dýchá Německo, které sice schytalo od Kanady děsivou porážku 10:0, v závěru skupiny má ale jednodušší los než právě hráči ze Švýcarska. Naděje na zopakování senzačního čtvrtého místa z domácího šampionátu v roce 2010 tak stále žije.

V souboji o sestup si to v závěrečných hracích dnech skupinové fáze v O2 Aréně rozdá trojice Lotyšsko, Francie a Rakousko. Na rozdíl od ostravské skupiny se zde všechny týmy mohly radovat již z určitého bodového zisku, jejich souboje v závěru tabulkové části světového šampionátu slibují zajímavý hokej.

Pokaždé skvěle zaplněná aréna v hlavním městě je svědkem zejména střeleckého koncertu javorových listů, které již neuvěřitelných šest let čekají na jakoukoliv medaili z mistrovství světa. Letos mají ambice na nejvyšší stupínek, o čemž jednoznačně svědčí i 28 branek nastřílených ve čtyřech zápasech. Produktivitě vévodí s osmi kanadskými body společně s Rusem Dadonovem Taylor Hall, největší kanadská hvězda Sidney Crosby se šesti body patří do nejlepší dvacítky šampionátu.
 

Slováci doposud nepřesvědčili, vrcholem je porážka s Norskem


Mnohem větší kvantum překvapivých výsledků se rozhodně rodí v ostravské ČEZ Areně, kde má po čtyřech odehraných zápasech dveře do play-off otevřené Bělorusko, jenž je táhnuto zkušenou bratrskou dvojicí Kosticynů. Své naděje svěřenci kanadského kouče Lewise zvedli zejména v zápase proti Spojeným státům, které nakonec z duelu odešly poraženy v poměru 5:2. Nyní však stojí před Bělorusy oříšek v podobě Ruska a Finska, až on opravdu prověří kvality běloruského výběru.

Zatím nepříliš vydařená představení připravil „domácí“ tým ostravské skupiny – Slovensko. Ze čtyř utkání před vždy vyprodanou arénou pouze jednou zvítězil v řádné hrací době proti posledním Slovincům, pomyslnou špičkou ledovce byla porážka s Norskem, ve kterém hokejisté vedení českým trenérem Vladimírem Vůjtkem dokonce vedli o dvě branky! Sedm bodů ze čtyř zápasů staví slovenské hokejisty do svízelné situace, nutně musí bodovat s jedním z favoritů skupiny, v opačném případě mohou na čtvrtfinále zapomenout. Ve hře o sestup jsou již pouze dvě varianty, na příští šampionát do Moskvy se nepodívá buď Dánsko či Slovinsko.

Podle předpokladů si nejvíce vstřelených branek doposud užili fanoušci Rusů, kterých se v Ostravě sešel ohromný počet. Těšit je mohou zejména výkony Jevgenije Dadonova, který se podílel téměř na polovině všech ruský branek. V Ostravě mu konkurují pouze Fin Joonas Kemppainen a již zmíněný běloruský forvard Andrej Kosticyn. Hvězdou čísla jedna je finský gólman z Nashvillu Pekka Rinne, který ze čtyř zápasů vychytal tři čistá konta, kaňkou na jeho statistikách je pouze pětibrankový příděl od Američanů.