Zpět
článek

Do semifinále postupují Česko, Rusko, Finsko a Švédsko

Do bojů o medaile postoupilo kompletní složení Euro Hockey Tour. Po skončení duelu Kanada – Finsko je jasné, že Češi se v sobotu utkají v semifinále s týmem Suomi, Rusko bude hájit svou dosavadní neporazitelnost proti Švédsku.

Rusko – Francie                               3:0
Sborná vlétla do čtvrtfinále ve velkém tempu a její nápor vyvrcholil v 5. minutě vedoucím gólem. Francie překvapivě držela s jasným favoritem krok a do konce třetiny dokázala Rusy přestřílet, Boborovského v bráně ale nepřekonala. Druhou třetinu začínali Francouzi v oslabení a po zaváhání svého brankáře podruhé inkasovali. Rusové mohli následně zvýšit svůj náskok ve dvojnásobné početní výhodě, větší šanci si však nevytvořili. Reprezentantům země galského kohouta držel naděje brankář, ve 48. minutě ho ale sborná potřetí překonala a své vedení si, i díky francouzským faulům, bez problémů uhájila. Pro Francii je to i přes prohru nejlepší výsledek na MS za posledních devět let. Rusko ani jednou na turnaji nezaváhalo a v semifinále se utká se Švédskem.

Kanada – Finsko                              2:3
Finové, kteří se do čtvrtfinále dostali pouze díky výhře Švýcarů nad Lotyšskem, začali utkání lépe než soupeř a jejich aktivita je v 7. minutě dostala do vedení. Kanaďané následně zvýšili tempo, několikrát nebezpečně zahrozili před Rinnem, překonat ho ale dokázali až ve 26. minutě. Obě mužstva pak uklidnila hru a čekalo se na chybu, tu udělali Finové a zámořský tým ve 33. minutě trestal. Javorovým listům nevyšel úvod třetího dějství, ve 41. minutě bylo díky chybě kanadského brankáře znovu vyrovnáno. Utkání dostalo spád, šance měly oba celky. Už se očekávalo, že bude následovat prodloužení, když v 57. minutě rozhodli o svém postupu Finové. Zámořský hokej tak nebude mít v bojích o medaile zastoupení, Finsko se utká v semifinále s Čechy.

Švédsko – Bělorusko                    3:2
Favorit utkání měl v první dvacetiminutovce jasnou převahu, ve třetí minutě ještě Švédové pálili pouze do tyče, ve 14. minutě ale využili přesilovku a šli do vedení. Do prostředního dějství jakoby vstoupili úplně jiní Bělorusové, hráli ofenzivně, dokázali mužstvo Tre kronor chvílemi i přehrávat, za což byli ve 26. minutě odměněni vyrovnáním. Skvělý výkon domácích pokračoval a vyvrcholil ve 35. minutě, kdy Bělorusko otočilo vývoj zápasu. Radost však zaplněné aréně v Minsku nevydržela dlouho, ve 38. minutě Švédsko vyrovnalo. Ve třetí třetině se dlouho čekalo na výraznější šanci, v 53. minutě mohli jít domácí opět do vedení, neproměnili ale trestné střílení. Nedáš, dostaneš, v 54. minutě odskočili na jednobrankový rozdíl Švédové a Bělorusko nedokázalo vyrovnat ani v závěrečné hře bez brankáře. Domácí byli velmi blízko, čtvrtfinále ZOH 2002 se jim však zopakovat nepovedlo, Švédové budou bojovat o obhajobu zlata.