Zpět
článek

Dánsko – Česko 4:3 po nájezdech

Ani v tomto utkání nenastoupila česká reprezentace kompletní, na marodce zůstal Tomáš Hertl, Vladimír Růžička tak dopsal na soupisku dalšího útočníka – Michala Vondrku. Uzdravený Vladimír Sobotka se vrátil do první formace k Jágrovi a Rolinkovi.

Do první třetiny vstoupily oba týmy opatrněji, k výrazné převaze české reprezentaci pomohla přesilová hra, kterou využil v čase 4:26 přesnou ranou z vrcholu kruhů Jakub Klepiš – 0:1. Tlak Čechů pokračoval, pokusy Novotného a Sekáče však pokryl Nielsen. Následně přišel další faul Dánů a další využitá početní výhoda, když v čase 6:55 protečoval Sobotkovu střelu přímo do brány Jaromír Jágr – 0:2. Ani Salák si ale nemohl na nedostatek práce stěžovat. Dánové se snažili s výsledkem něco udělat, šance Brugissera či Hansena Salák ještě pokryl, v čase 9:56 snížil po zmatcích v české obraně Stefan Lassen – 1:2. Vzápětí mohli Češi odpovědět, Petružálek však neprocpal puk za Nielsena. Dánsko hrálo především na rychlé protiútoky, z nichž si vytvářelo nebezpečné šance. Nejblíže vyrovnání byli Dánové v přesilovce, kde do prázdné brány mohl skórovat Green, před brankovou čárou ale zachytil puk jeden z českých obránců a odpálil ho pryč. Green měl před přestávkou ještě jednu výraznou příležitost, když bez problémů prošel chybující českou obranou, zastavil jej až Salák.

Také ve druhé třetině se česká obrana nevyvarovala hrubek, po Sobotkově faulu navíc hráli Dánové přesilovku, která především díky štěstí a Salákovi zůstala nevyužita. Tlak Dánů, zejména jejich první formace, na chvíli přerušila české přesilovka, která však nepřinesla výraznější šance. Národnímu mužstvu chyběl pohyb, Salák tak měl plné ruce práce, když zlikvidoval nebezpečné pokusy Staala či Larsena. Češi se dostali do hry až v polovině prostředního dějství, Zámorský dokonce orazítkoval tyč Nielsenovy brány, ovšem tlak českého týmu ukončil faul v útočném pásmu. Síly na ledě se brzy vyrovnaly a národní mužstvo mělo krátce nato další možnost zvýšit svůj náskok v početní výhodě, ani ta se ale nepodařila. Oba týmy vyrovnaly hru, Dánové si však vytvářeli nebezpečnější šance.

Třetí dějství začali Češi přesilovou hrou, Nielsen ale pokryl pokusy Sobotky či Kováře. Již při plném počtu hráčů na ledě si národní mužstvo vytvořilo tlak po střele Petřužálka, kterému puk vypadl z výstroje, dorážející  Zaťovič nebyl úspěšný. Zvýšení přišlo po chvíli, v čase 45:04 propálil vše, co mu stálo v cestě Jakub Kindl – 1:3. Dánové mohli odpovědět v následné přesilovce, prakticky k ničemu se ale nedostali. Česká obrana působila o poznání jistějším dojmem, důvodem ale mohlo také být to, že dánský první útok kvůli zranění Christensena rozpadl. Dánové se tak ocitli pod tlakem české reprezentace a před Saláka se dostávali jen stěží. To se změnilo při dalším vyloučení Čechů, proti Bjorksandovi zakročila Salákova helma, v čase 55:31 Dánové snížili střelou Jespera Jensena 2:3,  jednalo se však o sporný moment, protože jeden z Dánů stál v Salákově brankovišti. České mužstvo tak muselo bránit tenký náskok, spolehnout se mohlo na jistého Saláka, Dánům se vyplatila však závěrečná power play, kterou v čase 59:07 využil Patrick Bjorkstrand – 3:3.

V prodloužení se do útoku hrnuli Češi, velké šance si vypracovali Sobotka s Jágrem. I potom si národní mužstvo vytvářelo velký tlak, ovšem zahrozili i Dánové, jmenovitě Jensen, proti němuž skvěle zasáhnul Salák. Utkání dospělo až k samostatným nájezdům, v nichž se lépe dařilo Dánsku, o bodu navíc pro svůj tým rozhodl Mikkel Boedker.

Další utkání sehrají Češi v neděli od 19:45 proti Norsku.