Zpět
článek

Česko – Norsko 1:0

Do sestavy se po prodělané viróze vrátil Tomáš Hertl, který se postavil opět do první formace k Jágrovi a také k Sobotkovi. Vladimír Růžička udělal množství změn v útocích i obraně, v brance ovšem i nadále zůstal Salák.

Lepší vstup do utkání si Češi nemohli přát. Po Hertlově střele nevěděl Söberg, kde má puk, ten se dostal na hůl Vladimíra Sobotky, který v čase 0:39 prostřelil dezorientovaného brankáře – 1:0. Norové mohli odpovědět, nebezpečný byl tečovaný pokus Trygga, jenž ale nakonec zamířil mimo tyče. Česká reprezentace byla aktivnější, před nejistým Söbergem si vytvořila v sedmé minutě obrovský tlak, zmatky před norskou bránou však Hertlova formace nevyužila. Další velkou šanci měl Kindl, jeho pokus skončil těsně vedle brankoviště. Nápor národního mužstva na dvě minuty přerušilo oslabení, které ale česká čtveřice i díky bezchybnému Salákovi přečkala. Norové se poté uchýlili k poctivému bránění středního pásma, a proto se Češi nedostávali snadno do větších příležitostí. První třetinu dohrávala reprezentace v přesilovce, ani v ní se k větší šanci nedostala.

Druhé dějství začali Češi ofenzivou, střelu Červenky chytil Söberg, ovšem následně český útočník fauloval. Norové sehráli přesilovku dobře, Holös ani Sörvik ale Saláka nepřekonali, naopak po skončení početní výhody mohli inkasovat – skórovat mohl dvakrát Červenka, oba jeho pokusy však vychytal norský gólman. Norové byli čím dál nebezpečnější a zvýšili důraz, v polovině utkání měli navíc k dispozici trestné střílení po tom, co Salák hodil hůl po Askovi, český brankář byl ale bezchybný. České mužstvo se těžko propracovávalo přes střední pásmo, výraznější nápor přinesla až přesilová hra, Jágra i Hertla však vychytal Söberg, po střele Kováře mu navíc pomohla horní tyč. Již v plném počtu hráčů na ledě střílel dobře Sekáč, na druhé straně zlikvidoval samostatný únik Bastiansena Salák. Češi měli poté znovu smůlu, když konstrukci Söbergovy brány trefil také Červenka. I prostřední část dohrávalo národní mužstvo v přesilovce, která zůstala nevyužita.

Do třetí třetiny vstoupili lépe Norové, vyrovnat mohli Ask či Olden, Salák jejich rány pokryl. Na druhé straně byl blízko zvýšení Sekáč, potřetí však zazvonila tyč za Söbergem. Tempo zápasu se pak lehce zklidnilo, obě mužstva se snažila zejména vyvarovat chyb a nebezpečných šancí ubylo. Ve 48. minutě ujížděli dva na jednoho Sekáč s Novotným, druhý jmenovaný ale netrefil přesně. K vidění následně byla menší potyčka Zámorského s Dahlströmem před Salákem, za níž oba účinkující inkasovali dvouminutový trest. Při hře 4 na 4 si největší příležitost vypracoval Olimb, český brankář však znovu zasáhl přesně. Norové přitvrdili a snažili se o vyrovnání, ani Söberg ale nebyl bez práce, nebezpečně na něj dotíral Sekáč, také první útočná formace si vytvořila slibné šance. Český tým se musel před koncem utkání navíc bránit po faulu Jágra, oslabení ale bez větších potíží přečkal. Poslední dvě minuty si Češi zkušeně pohlídali jednobrankový náskok i proti norské power play.

Poslední utkání základní skupiny česká český tým v úterý od 19:45 s Francií.