Zpět
článek

Česko – Kanada 3:4

Do branky se pro utkání se zámořským týmem poprvé na turnaji postavil Jakub Kovář, ještě před koncem druhé třetiny jej však vystřídal Alexandr Salák. Zlom v zápase přineslo vyloučení Jana Kováře na pět minut plus do konce utkání, v němž česká reprezentace dvakrát inkasovala.

 

Utkání začaly oba týmy aktivně, postupně si však převahu vytvořil česká reprezentace. První obrovskou šanci si vypracoval v páté minutě po přihrávce Novotného Sekáč, který byl osamocen před brankářem Reimerem, vypálil, ale trefil pouze spojnici tyčí. Totéž se navíc o několik sekund později „podařilo“ Novotnému. Nápor Čechů pokračoval a vyvrcholil v čase 5:55, kdy přečíslení tří na jednoho zakončil vedoucím gólem Roman Červenka – 1:0. Kanaďané mohli odpovědět v přesilovce, Kováře však vážněji neprověřili. Téměř jako blesk z čistého nebe tak přišlo v čase 9:56 vyrovnání s hole Joela Warda, který střelou zpoza obránce propálil Kováře – 1:1. Vstřelený gól javorové listy nabudil, byli důraznější v útočném pásmu, většinu jejich pokusů ale dokázala pokrýt česká obrana. Ta chybovala ve 14. minutě, kdy se sám před Kovářem objevil zcela osamocený Turris, český brankář byl pozorný. Češi také několikrát zahrozili před Reimerem, pokusy Sekáče či Klepiše se však neujaly.

Také v prostřední části pokračoval národní tým v aktivní útočné hře, většina pokusů ale ani nedoputovala ke kanadskému brankáři. Zámořské mužstvo hrálo s klidem, dokázalo rychle vyrážet do protiútoků a vyznačovalo se velkou produktivitou, hned z první střely na Kováře v čase 23:22 otočil vývoj zápasu Kyle Turris z dorážky – 1:2. Kanaďané si vzápětí zahráli přesilovku, šance Kadriho i Shena ale český gólman pokryl.  Češi se snažili o vyrovnání, těžko se však dostávali do palebných pozic, navíc dopláceli na nepřesné přihrávky a také na fauly v útočném pásmu. Právě díky tomu dohrávaly javorové listy druhou třetinu v dlouhé početní výhodě po velmi přísném vyloučení Jana Kováře na pět minut plus do konce utkání. Přesilovku využil v čase 36:07 Nathan Mackinnon – 1:3, vzápětí bylo ještě hůř, o 17 sekund později se Kanaďané prosadili znovu, šikovnou tečí zvýšil Morgan Rielly – 1:4. I pro druhého z bratrů Kovářových pak zápas skončil, když se do branky postavil Salák. Ten vzápětí fauloval, dvouminutové oslabení 5 na 3 už však Češi ubránili.

Třetí dějství začala česká reprezentace se snahou nepříznivý stav utkání zvrátit. Kanaďané se naopak nikam nehnali, spíše si hlídali tříbrankový náskok a při jakémkoliv náznaku tlaku ze strany Čechů, raději poslali puk přes všechny čáry na zakázané uvolnění. Národní mužstvo se jen těžko dostávalo k vážnějšímu ohrožení Reimera, nepovedlo se to ani v přesilovce, v níž českým hráčům chyběla střelba. První větší šanci si vytvořil Kolář, jeho střelu ale zachytila maska kanadského brankáře, česká aktivit pokračovala a v čase 52:11 vykřesal jiskřičku naděje gólem Jiří Novotný – 2:4. Vzápětí mohl národní tým snížit na jednobrankový rozdíl v přesilovce, což se povedlo – v čase 53:00 protlačil puk za Reimerova záda Tomáš Hertl – 3:4. V reakci na slepené góly se do útoku pustili Kanaďané, Salák však zasáhl proti Garissonovi i Coburnovi. Pak ale znovu útočili Češi, Reimer s problémy chytil pokus Zaťoviče, obrovký tlak si vytvořila Jágrova formace, snahy národního mužstva však ukončily další útočné fauly. Kanada tak poslední minuty bez větších problémů ubránila.

Další utkání sehraje český tým ve středu od 15:45 proti Itálii.