Zpět
článek

Česko – Francie 5:4 po prodloužení

Oba celky už měly postup do čtvrtfinále jistý, hrálo se však o hodně – o výhodnější pozici a dalšího soupeře. Češi ve vyřazovacích bojích narazí na tým USA, poraženou Francii čeká souboj s ruskou sbornou, která na turnaji zatím neztratila ani bod.

Mužstva si uvědomovala důležitost utkání, a tak byly úvodní minuty z obou stran opatrné. Francie poctivě bránila a dobře napadala českou rozehrávku, český tým se tak těžko dostával před brankáře Hardyho, ojedinělý pokus si připsal pouze Rolinek. První střela Francouzů naopak skončila brankou, v čase 6:48 tečoval nabídku Treilleho Julien Desrosiers za Salákova záda – 0:1. Češi mohli vzápětí odpovědět, Hertlův samostatný únik ale zlikvidoval Hardy, úspěšný byl i proti pokusu Jágra. Francie mohla znovu skórovat v přesilovce, pokus Da Costy vychytal Salák. Již v plném počtu se národní mužstvo dralo za vyrovnáním, obrovskou příležitost měli Červenka s Vondrkou, kteří ujížděli dva na nikoho, první jmenovaný však proti Hardymu neuspěl. Češi si pak vytvořili tlak, Francouzi ale útočníky nepouštěli do nebezpečných pozic, navíc hrozili z protiútoků. Výrazně ohrozit Saláka se reprezentantům ze země galského kohouta dařilo v přesilových hrách, střelu Fleuryho český brankář pokryl. České mužstvo hrálo velmi staticky, nepohybovalo se s Francouzi a ti trestali, v čase 17:39 se podruhé v utkání prosadil Desrosiers – 0:2, o 43 vteřin později propálil Saláka střelou od modré čáry Laurent Meunier – 0:3. Až těsně před přestávkou se dokázali prosadit i Češi, v čase 19:18 prostřelil Hardyho Vladimír Sobotka – 1:3.

Druhé dějství začali aktivněji čeští hráči, Francouzi však hodně střel na Hardyho zblokovali. Národní mužstvo si větší šance připsalo v přesilovce, Jágr ani Hudler Hardyho nepřekonali, ovšem těsně po skončení početní výhody se po individuální akci trefil přesně k pravé tyči Jiří Sekáč – 2:3. Vyrovnat mohli Češi v dalších přesilových hrách, v první ale naopak málem sami inkasovali, když se do samostatného úniku dostal Henderson. Česká reprezentace zvýšila důraz před francouzskou bránou a vytvářela si tlak, který vyvrcholil vyrovnáním. V čase 31:29 tečoval střelu Jordána od modré Jaromír Jágr – 3:3, avšak v zápětí mohli jít Francouzi opět do vedení z přečíslení dva na jednoho, Fleuryho ale vychytal Salák. Francie pak doplatila na dvě zakázaná uvolnění v řadě, unavení hráči nestíhali české tempo, čehož využil v čase 32:42 Martin Zaťovič, který otočil vývoj zápasu – 4:3. Nabuzené národní mužstvo přehrávalo soupeře, ve 37. minutě mělo k dispozici trestné střílení po faulu na Jágra, veterán české reprezentace však poslal puk pouze do tyče. Branková konstrukce vzápětí zacinkala i na druhé straně po pokusu Fleuryho.

V úvodu třetí třetiny dostala Francie k dispozici početní převahu. První větší skrumáž před Salákem brankou ještě neskončila, v čase 42:36 využil chybu české obrany Antoin Roussel a vyrovnal – 4:4. Češi se pustili do ofenzivy, Hardy musel zakročit proti Kindlovi, blízko gólu byl Vondrka, který se natlačil před francouzskou bránu, puk do sítě však neposlal. Národní tým uzavřel Francii v jejím pásmu, Hardy ale nadále odolával. Tlak české reprezentace překazilo vyloučení, které však Francouzi nepotrestali. Početní převahu měli v zápětí i Češi, ani ti si v ní ale větší šanci nevytvořili. Další pokusy národního mužstva likvidoval Hardy, vychytal ránu Zámorského i střelu Sekáče, nepřekonali jej ani Jágr se Sobotkou. Čtyři minuty před koncem zkomplikovala českému týmu situaci další přesilovka Francie, v níž hráči ovšem obětavě padali do střel a ubránili se. Do konce základní hrací doby už branka nepadla, drama tak pokračovalo.

V prodloužení si vážnější šanci dlouho nevypracovalo ani jedno mužstvo, utkání nakonec rozhodl v čase 62:19 Jan Kolář. Češi si klíčový duel turnaje zahrají s týmem USA, čtvrtfinále jsou na programu ve čtvrtek.