Zpět
článek

Češi výkonem proti Švýcarům nepřesvědčili. Ve čtvrtfinále je čeká Finsko

Česká reprezentace zakončila základní skupinu se ziskem patnácti bodů na třetí pozici, výsledkově ukončila skupinovou fázi turnaje výhrou nad Švýcarskem. Po slabším začátku se Češi dlouho nemohli dostat přes houževnatou švýcarskou defenzívu a nakonec byli rádi za remízový stav, který následně naklonil na stranu domácího týmu v samostatných nájezdech Michal Vondrka. Výsledek v ostravské ČEZ Aréně stanovil českému týmu do čtvrtfinále za soupeře Finsko, které v přímém souboji o druhou příčku přetlačilo Rusy.

Nepříjemný soupeř ze Švýcarska od úvodního zápasu českého soka kousal, což mu Češi hodně zjednodušovali častou nedisciplinovaností. V první části nabídli hokejistům helvétského kříže čtyři přesilové hry, čehož Švýcaři dosytosti využili. V 17. minutě otevřel střelecký účet švýcarský útočník s českými kořeny Kevin Fiala, který v početní výhodě ranou příklepem poslal puk šťastně mezi betony přesouvajícího se Ondřeje Pavelce. Z našich reprezentantů se do šance v prvním dějství posledního utkání základní skupiny dostal například Jakub Voráček, jeho stoprocentní příležitost však pozorný Berra zlikvidoval.

 

V průběhu první části se nenudil ani český gólman, který vychytal šanci Almonda, navíc mu při dorážce Ambühla pomohlo i štěstí. Ani ve druhém dějství se český tým dlouho nemohl kloudně dostat před branku švýcarského gólmana, Reto Berra si však musel poradit se střelami Dominika Simona a Michaela Jordána. Na druhé straně se naopak zaskvěl Pavelec proti úniku Brunnera, čímž stále udržel český výběr ve hře. Během druhé třetiny navíc trenér Růžička přišel o Jaromíra Jágra, který odešel kvůli svalovému zranění předčasně do kabiny a do utkání již nezasáhl.

 

Třetí třetina podle očekávání přinesla dobývání zpevněné defenzívy celku helvétského kříže. Češi se snažili srovnat nepříznivý stav střetnutí, Švýcaři naopak čekali na svoji šanci z rychlých protiútoků. Opět vyprodaná O2 Aréna se srovnání dočkala po 51 minutách hry, kdy se šťastným střelcem stal Martin Zaťovič. Jeho branka nakonec poslala utkání do prodloužení, ve kterém se rozhodovalo o bonusovém bodu na jednu či druhou stranu.

 

Nastavených pět minut rozhodnutí nepřineslo, na řadu tak musely přijít až samostatné nájezdy. V nich se prosadili hned v první sérii Fiala s Voráčkem, více puků již Pavelec za svá záda nepustil a přihlížel vítěznému provedení nájezdu v podání Michala Vondrky. Česká reprezentace na závěr základní skupiny zvítězila 2:1 po samostatných nájezdech, po dni volna ji čeká klíčový souboj ve čtvrtfinále. Soupeřem Růžičkovým svěřencům bude Finsko!

 

Česko – Švýcarsko 2:1 po nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0)
Branky a nahrávky: 51. Zaťovič (Kovář Jan, Kolář), rozhodující nájezd Vondrka – 17. Fiala (Brunner, Streit).
Vyloučení: 6:7; Využití: 0:1; V oslabení: 0:0; Střely na bránu: 29:27; Diváci: 17 383.

Sestava Česka: Pavelec (Salák) – Hejda, Jordán, Kolář, Nakládal, Němec, Čáslava, Krejčík – Sobotka, Erat, Voráček – Červenka, Novotný, Jágr – Kovář, Hertl, Vondrka – Zaťovič, Koukal, Smoleňák – Simon
 

Ostatní zápasy:

Kanada – Rakousko 10:1

Norsko – Bělorusko 2:3

Lotyšsko – Francie 2:3 sn.

USA – Slovensko 5:4 pr.

Finsko – Rusko 3:2 po nájezdech

 

Ohlasy po utkání:

Ondřej Pavelec: V utkání jsme udělali spoustu faulů, což nás málem stálo i zápas, takže se to ve čtvrtek nesmí opakovat. Švýcaři výborně blokovali střely, pro naše kluky bylo hodně těžké vystřelit. Co se týče čtvrtfinále, Finové zde mají výborný tým, skvěle brání a každý ví, že mají v bráně jednoho z nejlepších gólmanů světa. Ale já nevěřím, že to bude jenom o něm, ale o celém týmu. Každý jim po prvním zápase nadával, pak ale nedostali čtyři zápasy jediný gól.

 

Jakub Voráček: Nájezdy jsou vždy hra nervů o to, kdo se pohne první. Já jsem si najel do strany a počkal na to, co udělá gólman. Vždy si zpomalím a čekám, až mi gólman zajede do brankoviště. Když zajede hned, dělám kličku, když se nehne, střílím. Gólman Švýcarů padl na zem, tak jsem zvolil kličku do bekhendu. Pro psychiku jsou vyhrané nájezdy dobré, Finy však chceme porazit v základní hrací době. Mají jednoho ze tří nejlepších gólmanů na světě. Bude to těžký soupeř, ale když chceš vyhrát turnaj, musíš porazit všechny.