Zpět
článek

Češi vyhlíží zápas pravdy, na koho narazí ve čtvrtfinále?

Přestože českým hokejistům v základní skupině mistrovství světa chybí odehrát poslední duel proti Švýcarsku, pomalu již vyhlíží čtvrtfinále. Ne že by snad chtěli střetnutí s týmem helvétského kříže nějakým způsobem podcenit, moc dobře si ale uvědomují, kdy je bude čekat nejdůležitější utkání MS. A koho že může česká výprava potkat?

Po odehrání pondělních utkání je jisté, že česká reprezentace ve skupině A skončí třetí. Švédsko totiž porazilo Francii 4:2, a má tak před svěřenci trenéra Růžičky tříbodový náskok podpořený lepším vzájemným zápasem. Český tým tak může duel se Švýcarskem využít jako přípravu na ten nejzásadnější souboj.

„Je vidět, jak se na přípravě projevil náš postup do čtvrtfinále. Více makáme v posilovně, také máme trochu pozměněný trénink na ledě. Utkání se Švýcary určitě nevypustíme, ale všichni si uvědomujeme, že čtvrtfinálový zápas bude nejdůležitější,“ prohlásil obránce Jan Hejda.

Češi ve čtvrtfinále mohou narazit na tři různé soupeře. Aktuálně druhou pozici skupiny B okupují Rusové. Ti zatím na turnaji padli pouze s USA, se kterými prohráli 2:4. Nebyla to ale jediná bodová ztráta, poněvadž se Slovenskem výhru 3:2 vybojovali až po prodloužení. Na kontě tak mají 14 bodů a působivé skóre 28:13. Jejich největším úspěchem na letošním mistrovství světa byl bezesporu snadný triumf 7:0 nad Běloruskem.

Stejný počet bodů jako Rusko má finská reprezentace, která je také jedním z kandidátů na čtvrtfinálového protivníka pro Českou republiku. Finové však mají skóre 19:7, což je zatím odsunuje na třetí pozici skupiny B. V posledním duelu základní části MS se ale utkají právě s Ruskem, takže lepší umístění mají ve svých rukách. Finsko na turnaji dosud přišlo dvakrát o body. S USA si připsalo porážku 1:5, Bělorusko naopak zdolalo 3:2, ale až po samostatných nájezdech. Zajímavostí však určitě je, že v ostatních čtyřech zápasech Finové ani jednou neinkasovali, čímž si připsali rekord mistrovství světa!

Třetím možným soupeřem českého mužstva můžou být USA. Ty až na jedinou výjimku suverénně prochází skupinou B, a zaslouženě jim tak patří vedoucí příčka s 15 body a se skóre 17:10. Zmíněné zaváhání Američanů přišlo v utkání s Běloruskem, na které zámořští hráči nestačili v poměru 2:5. USA se však nemusí na své soupeře ohlížet, pokud se jim v úterý podaří porazit Slovensko aspoň za dva body. Pak se jim najisto podaří uhájit první místo. Nebudou to mít však jednoduché, neboť jediná šance Slováků na čtvrtfinále vede právě přes USA, které nutně musí porazit za tři body.

Je jisté, že české hokejisty nečeká snadné čtvrtfinále, ať už v něm narazí na kohokoliv. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že i český výběr je plný kvalitních hráčů, takže ani pro soupeře to nebude procházka růžovou zahradou. Doufejme tedy, že se Růžičkově týmu podaří proniknout do semifinále, z něhož by pak mohl útočit na nějaký cenný kov.