Zpět
článek

Češi se s Francií nadřeli, přesto roli favorita zvládli

V důležitém boji o čtvrtfinále se český výběr ve čtvrtek utkal s Francií, s níž se i přes střeleckou převahu dlouho trápil. Po první bezbrankové třetině se sice v té druhé ujal dvougólového vedení, soupeř však snížil. Svůj jasný triumf tak Češi stvrdili až v závěrečné části, kdy vsítili tři branky.

Úvod utkání poměrně tradičně patřil českému celku, který několika zajímavými akcemi ohrozil branku svého soupeře. Hardy se však vyznamenal skvělým zákrokem jak proti šanci Novotného, tak i proti střele Jágra, který se francouzského gólmana pokoušel překonat z levého kruhu. Na druhé straně se na Pavelce snažil vyzrát Sacha Treille, jeho zakončení ale mezi tři tyče neprošlo.

Góly tak přinesla až druhá třetina. Chvíli po jejím zahájení vypálil od modré Ondřej Němec, jehož rána zaplula až do brány Francie. Hardy zřejmě jeho střelu neviděl, poněvadž na ni vůbec nereagoval. Čeští hokejisté se následně snažili o navýšení svého vedení, jenže Sobotka i Červenka rozezvonili jen tyč brankové konstrukce.

Přesto se česká reprezentace dočkala dvougólového náskoku. Vladimír Sobotka napravil svůj předchozí neúspěch, když poté, co dostal nabito na modrou, překonal tvrdou střelou Hardyho. Do dvou minut však Francie snížila. Závaru před Pavelcovou svatyní využil Kevin Hecquefeuille, který do klubka hráčů z pravého kruhu nasměroval puk, jenž se zastavil až o síť v bráně.

Po dvou dějstvích mohlo být v české kabině více radosti než jen po tom prvním. Přesto si svěřenci kouče Vladimíra Růžičky uvědomovali, že vedení o jednu branku je ošidné. To se potvrdilo na začátku třetí části, kdy si Francouzi vytvořili před Pavelcem velký tlak, ale Bertrand ani Raux se gólově neprosadili. Ještě předtím se mohl proti Hardymu prosadit Jágr, jeho bekhend však gól nepřinesl.

Jaromír Jágr se ale gólové trefy přece jen dočkal. Kovářovu střelu z mezikruží Hardy vytěsnil právě k české legendě, která puk dorazila do odkryté klece. Dalším střelcem utkání se pak mohl stát Hertl, s jeho samostatným únikem si ale Hardy poradil. Kotouč však skončil za brankou, odkud Hertl poslal nabídku Ondřeji Němcovi, který z pravého kruhu podruhé v duelu skóroval.

Poslední hřebíček do francouzské rakve přibyl Roman Červenka. Ten v přesilové hře po Němcově střele číhal na odražený puk, jenž se k němu skutečně doklouzal. Nikým nehlídaný útočník ruského Petrohradu poté v klidu završil české vítězství 5:1.   

 

Vladimír Růžička: V první třetině se projevila trochu nervozita z těch předchozích zápasů, přesto jsme měli více ze hry. Více jsme drželi puk na holi, ale útočníkům chyběl větší tlak do brány. Sice jsme častokrát stříleli, ale vyjma dvou tří příležitostí se nejednalo o vyložené šance. Ve druhé třetině jsme sice zápas měli stále pod kontrolou, ale soupeř dokázal zahrozit z rychlých protiútoků. Ve třetí části po gólu na 3:1 jsme se zklidnili a výhru si pohlídali.

Tomáš Hertl: Po první třetině jsem se necítil moc dobře, nohy mi vůbec nejely. Vůbec jsem nemohl udělat krok, ztrácel jsem puky. Říkal jsem si, že jsem klukům v první lajně moc nepomohl. Naštěstí se to ve druhé otočilo, začali jsme si tvořit šance, lépe jsme si puk dávali. Třetí třetina byla úplně nejlepší. Měli jsme spoustu šancí, povedlo se nám dát tři góly. 

 

Česká republika – Francie 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 22. Němec (Novotný), 27. Sobotka (Krejčík), 45. Jágr (Kovář, Simon), 49. Němec (Hertl, Voráček), 55. Červenka (Němec, Krejčík) – 29. Hecquefeille (Lamperier, Guttig).

Vyloučení: 2:5; Využití: 1:0; V oslabení: 0:0; Střely na bránu: 46:20; Diváci: 17 110.

 

Sestava Česka: Pavelec – Hejda, Jordán, Kolář, Nakládal, Němec, Čáslava, Krejčík – Sobotka, Hertl, Voráček (C) – Kovář, Jágr, Simon – Červenka, Novotný, Erat – Zaťovič, Koukal, Smoleňák.

 

Další výsledky:

USA – Bělorusko 2:5