Zpět
článek

Bláznivý dvojzápas! Češi dostali nadílku, pak sami vyučovali

Své představení v Euro Hockey Tour čeští hokejisté zakončili ve Znojmě dvojutkáním se Švédskem. Ve středu se svěřenci Vladimíra Vůjtka sice museli sklonit před svým soupeřem, od něhož vyfasovali sedmigólový příděl, v páteční odvetě ale bylo vše jinak. Tentokrát se prosazovali hlavně Češi, kteří svého soupeře zdolali 7:1. V úterý na českou reprezentaci čeká poslední přípravné střetnutí před mistrovstvím světa, v Praze vyzve výběr Kanady.

Středečním výpraskem 2:7 Vůjtkův tým nenadělal mnoho radosti českým fanouškům, o dva dny později jim však předložil vynikající omluvenku. Parta kolem kapitána Plekance se zlepšila v produktivitě, zatímco Švédům se příliš nedařilo. O úvodní trefu zápasu se postaral již v první minutě Roman Červenka. Po něm svou premiérovou branku v seniorské reprezentaci mohl vsítit David Pastrňák, avšak, podobně jako ve středu, neproměnil trestné střílení. Chuť si však spravil o chvíli později, když se mu přece jen povedlo skórovat. Po Červenkově přihrávce nadvakrát protlačil puk za Fastha.

Švédům se zásluhou Mikaela Backlunda sice podařilo v polovině střetnutí snížit na rozdíl jediného gólu, ale ještě do konce druhé třetiny vrátil České republice dvoubrankové vedení Lukáš Kašpar. Reprezentace Tří korunek sice stále měla šanci na zvrat, ovšem Češi veškeré její naděje zhatili v závěrečném dějství, kdy čtyřmi góly dovršili svou střeleckou dominanci. Postupně do černého zamířili Radim Šimek, Richard Jarůšek, Michal Birner a Robert Kousal. Český celek tak středeční debakl odčinil výrazným triumfem 7:1.

Díky tomuto vítězství Vůjtkova družina v tabulce Euro Hockey Tour přeskočila Rusko. To v posledním utkání s Finskem opět prohrálo, takže se čtrnácti body skončilo na poslední pozici. Češi se šestnácti body vybojovali třetí příčku, pro výhru v celém turnaji si došlo Švédsko.

STATISTIKA DRUHÉHO ZÁPASU SE ŠVÉDSKEM:

Česko – Švédsko 7:1 (2:0, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 1. Červenka (Jeřábek, Jordán), 13. Pastrňák (Červenka, Plekanec), 35. Kašpar (Kundrátek, Polášek), 51. Šimek (Birner, Kovář), 51. Jarůšek (Doudera), 53. Birner (Řepík, Šimek), 57. Kousal (Doudera, Polášek) – 30. Backlund (Cehlin).

Sestava ČR: Francouz (Furch) – Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kundrátek, Kempný, Doudera, Polášek – Pastrňák, Plekanec, Červenka – Řepík, Kovář, Birner – Kašpar, Filippi, Kubalík – Jarůšek, Kousal, T. Zohorna – Zaťovič.

Mistrovství světa 2016 již klepe na dveře, avšak čeští hokejisté mají před sebou ještě jedno přátelské klání. V úterý 3. května se v Praze postaví kanadské reprezentaci. Trenér Vůjtek bude mít k dispozici téměř kompletní kádr, který by se měl představit i v Rusku. Otazník visí nad startem Jiřího Sekáče. Ten si ve středu přivodil otřes mozku, jenž ho následně nepustil do pátečního souboje. Sekáč se však již cítí zdravý a rád by svým spoluhráčům v úterý vypomohl.

Sestava české reprezentace sice nepostrádá hráče z NHL, z nejlepší hokejové soutěže jich však nedorazilo tolik, kolik by si trenér Vůjtek přál. Bude tedy zajímavé sledovat, jak si tento výběr poradí nejen s přípravným utkáním proti Kanadě, ale i s celým mistrovstvím světa. Už zápasy se Švédskem ukázaly, že tento celek bude moci klidně zabojovat o medaile, avšak také může pro něj šampionát skončit výrazným neúspěchem. To vše ale ukáže až samotné mistrovství světa, které odstartuje v pátek 6. května, kdy se Češi utkají od 18:15 s týmem Ruska.

Nominace českého týmu na utkání s Kanadou:

Brankáři: Pavel Francouz, Dominik Furch, Matěj Machovský.

Obránci: Milan Doudera,  Jakub Jeřábek, Michal Jordán,  Michal Kempný, Jan Kolář, Tomáš Kundrátek,  Adam Polášek,  Radim Šimek, Tomáš Voráček, Petr Zámorský.

Útočníci: Michal Birner, Roman Červenka, Tomáš Filippi,  Milan Gulaš, Richard Jarůšek, Lukáš Kašpar, Petr Koukal, Robert Kousal, Jan Kovář, Dominik Kubalík, David Pastrňák, Tomáš Plekanec,  Michal Řepík, Jiří Sekáč, Tomáš Vincour, Martin Zaťovič, Tomáš Zohorna.